Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu viní 81-ročného expolitika zo zneužitia právomocí.
Poľskí filmári vedia spracovať aj bolestivé veci. Výnimkou nie je ani poľská dráma Nezanechať stopy (2021).
VERONIKA ŠIKULOVÁ: So Sovietskym zväzom na večné časy a Chceme žiť v mieri boli frázy. Na Rusov každý doma nadával ako na okupantov zo šesťdesiateho ôsmeho, slobodne sme si žili odtiaľ potiaľ, mier predsa bol.
Zákon napadli na súde opoziční poslanci.
BORIS ZALA: Žiadnemu jednotlivcovi nesmieme brať možnosť názorového zrenia: veľká časť komunistov, tak ako Dubček, verili, že komunizmus je historickým stelesnením toho najspravodlivejšieho.
IGOR DANIŠ: Nech už bol Dubček akýkoľvek, je to pozitívny obraz, symbol Slovenska. Nikdy sme ho nevyužili na zlepšenie imidžu krajiny.
Zakladateľ a veliteľ tajnej polície Čeka mal na svedomí masové vraždy a represálie voči civilnému obyvateľstvu.
Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou.
Svetové médiá vtedy informovali o medzinárodných pohreboch. V Prahe pochovali vojenský pakt Varšavskú zmluvu a v Budapešti RVHP. Druhý obrad trval iba 15 minút.
Napriek dávnej zmene režimu mnohí príslušníci Štátnej bezpečnosti stále poberajú výsluhový dôchodok, kým ich obete neraz žijú na hranici chudoby. Skončí sa táto nespravodlivosť?
Išiel som vtedy do súboja s tým, aby reformné krídlo v strane neprehralo, spomína na prešovský zjazd KSS pred 30 rokmi prvý predseda SDĽ Peter Weiss.
BORIS ZALA: Zákonu o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému mala predchádzať dlhodobá diskusia. Takto je to len paškvil pravicových horlivcov, ktorým nejde o pravdu.
MARIÁN REPA: 30 rokov po revolúcii zakazovať komunistické symboly na pamätníkoch a pomenovávať ulice po predstaviteľoch tohoto režimu, je tou povestnou palicou na psa.
Vachkovu dokumentárnu esej môžete vidieť online na Dafilm.sk.
ÚV KSČ odhlasoval odvetu za predchádzajúci bojkot OH v Moskve.
Podľa komunistických hesiel mal byť večne živý. Na stopäťdesiate výročie narodenia Lenina chceli jeho nasledovníci ukázať, že je to stále tak. Je?
Vo vitrínach budú staré mince, poštové známky, pohľadnice, odznaky, vyznamenania a iné. Verejnosť má možnosť prispieť.
Tridsať rokov po nežnej revolúcii sa dve mladé autorky Zuzana Palovič a Gabriela Beregházyová podujali načrtnúť v knihe portrét režimu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vybudovať komunizmus sa nepodarilo, no komunistickí expert predviedli vo veľkom štýle svoju schopnosť pripraviť ľudí o majetky.
MARTIN MAKARA: Revolúcia sa obrátila naruby. Je dôležité si ju pripomínať, ale v jej úplnosti, so všetkými jej vnútornými protirečeniami, výhrami aj prehrami.