Posledná žijúca na Slovensku z prvého transportu do Auschwitzu je 97-ročná Laura Špániková. Ani najväčšiemu nepriateľovi by neželala, aby prežil to, čo ona.
Hrdinka francúzskeho hnutia odporu za druhej svetovej vojny Yvette Lundyová zomrela v nedeľu vo veku 103 rokov.
Okamura v januári povedal, že tábor v Letoch nebol oplotený a bol v ňom voľný pohyb.
Kúsok od vchodu je vo vitríne veľký drevený kufor. Úplne na konci baraku pri východe sú na paneloch mená mnohých stoviek ľudí. Čo má spoločné jeden kufor s dlhým menoslovom?
ZUZA KUMANOVÁ: Na Slovensku si udalosti genocídy Rómov pripomíname od roku 2005. Z iniciatívy o.z. In Minorita sa koná 2. augusta pietny akt v Banskej Bystrici.
Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov. Dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.
Lale začína "prácu". Číslice z kúska papiera musí preniesť na predlaktie dievčiny. Vykresľuje číslo 3, usiluje sa byť jemný. Vytečie krv. Dievčina sa nemyká, no Lale vie, že jej spôsobuje bolesť.
Návrh zákona reaguje na dlhoročné používanie tejto frázy zahraničnými médiami, keď opisujú koncentračný tábor Auschwitz a iné nacistami riadené tábory.
"Veľa Židov žilo v koncentrákoch veľmi krátko, pretože ich následne zavraždili v plynových komorách," upozornil riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Auschwitz bol bránou k najväčším hrôzam. Cestou do pekla. Nacistický koncentrák sa stal najstrašnejšou súčasťou druhej svetovej vojny.
Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas už minulý mesiac zdôraznil, že na holokaust by sa mal klásť väčší dôraz v imigračných integračných kurzoch.
Mali by školáci nacistické zločiny spoznávať priamo v bývalých koncentračných táboroch? Zatiaľ čo Slovensko iniciatívu víta, v Nemecku sa nápad stretol s rozpornými reakciami
Vyhlásenie k deportáciám Židov zo Slovenska pred 30 rokmi podpísalo 24 signatárov, väčšinou slovenských intelektuálov.
Trinásť členov rodiny Evy Šelachovej zatklo v októbri 1944 gestapo v Bratislave a poslalo ich do zberného tábora v Seredi.
Celoštátny projekt seminárov s panelovou diskusiou a premietaním dokumentárnych filmov priblíži problematiku extrémizmu.
DOBROTA PUCHEROVÁ: Po prečítaní štyroch nových holokaustových memoárov sa vnucuje pocit, že horšie, ako byť Židom, bolo v čase holokaustu byť Židovkou.
Je jedným z trinástich detí na fotografii z oslobodeného koncentračného tábora Auschwitz. Dnes 84-ročný Tomy Shacham tvrdí, že o holokauste treba rozprávať.
RÓBERT MIHÁLY: Mnohí ľudia veria, že vzrastajúce fašizoidné tendencie by naša spoločnosť mala vyriešiť zákazmi či braním deciek vzdelávať sa do Osvienčimu.
Keď sa dostal z nacistického zajatia, v ktorom mu každý deň visel život na vlásku, vážil o polovicu menej, ako by mal dospelý človek s jeho postavou.
V čase, keď sú prejavy nenávisti na vzostupe, mládež potrebuje lepšie spoznať hrôzy druhej svetovej vojny.