Najväčší konkurenti EÚ sú Čína a USA.
TODD G. BUCHHOLZ: Za vlády Joea Bidena FTC zrušila desaťročia platiaci zákon proti trustom a namiesto toho uvarila omáčku z krívd proti úspešným spoločnostiam.
Ak by sa stav krajiny hodnotil výlučne na základe svetových rebríčkov, záver by bol jednoduchý: Slovensko sa za 20 rokov takmer nikam neposunulo.
Podľa Svetovej brožúry konkurencieschopnosti ekonomík za rok 2023 je Slovensko 53. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 64 ekonomík na svete.
Jej základnou úlohou bude hodnotiť konkurencieschopnosť a produktivitu podnikateľských subjektov na Slovensku a prinášať návrhy opatrení v oblasti inovácií, podnikateľského prostredia, vzdelávania a zvyšovania efektivity verejnej správy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Podľa najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík patrí Slovensku 57. priečka z celkového počtu 63 hodnotených krajín.
Minister pripomenul, že rezort na budúci týždeň predloží súbor zmien na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Slovensko sa v oblasti konkurencieschopnosti prepadlo v tomto roku na 57. miesto. V medziročnom porovnaní sa jeho postavenie zhoršilo o štyri priečky.
V najnovšom rebríčku štúdie Paying Taxes 2020 kleslo Slovensko medziročne o sedem priečok a umiestnilo sa na 55. mieste zo 190 porovnávaných krajín.
Konkurencieschopnosť Slovenska sa stráca. Pozrite si 10 + 10 opatrení, ktoré podnikateľské združenia a obchodné komory žiadajú od politikov.
Republiková únia zamestnávateľov oceňuje schválenie a realizáciu schémy štátnej podpory pre energeticky náročné podniky.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Na základe rozličných ekonomických rebríčkov, ak to niekomu vyhovuje, sa sype kritika na „vinníka“ bez toho, aby sa posudzovala ich hodnovernosť.
Slovensko sa v najnovšom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo na 42. mieste, keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom kleslo o jednu priečku.
Slovensko si v porovnaní konkurencieschopnosti ekonomík tento rok o niečo polepšilo, stále však zaostáva za svojimi susedmi.
Slovensko stále zaostáva za podnikateľsky najatraktívnejšími krajinami sveta a nedarí sa mu ich dobehnúť.
Slovenská ekonomika je v aktuálnom rebríčku Svetovej banky o konkurencieschopnosti na 41. priečke zo 190 krajín.
Slovenská republika sa v najnovšom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 42. mieste. Oproti minulému roku si pohoršila o dve miesta.
Výzvou pre krajinu je najmä nedostatok kvalifikovaných zamestnancov či vysoké administratívne zaťaženie podnikov.
Ministerstvo hospodárstva rozšírilo v roku 2017 spoluprácu so Svetovou bankou prostredníctvom projektu Doing Business na regionálnej úrovni.
Slovensko začalo z pohľadu kľúčových rebríčkov konkurencieschopnosti po viacročnej stagnácii strácať svoju pozíciu.