Ficova vláda doslova skopírovala to, za čo nás sami kritizovali, hovorí exminister Karel Hirman.
Rozpočtovú sekeru majú zaplatiť len ľudia. Vláda na sebe šetriť nechce, hoci môže, hodnotí nové dane analytik.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Poslanci schválili programové vyhlásenie vlády, no rétorika Smeru a Hlasu sa zacyklila na 13. dôchodku, pomoci štátu s hypotekárnymi úvermi a pomoci rodinám s cenami energií. To nemôže stačiť.
Prístup Ficovej vlády k médiám pripomína Orwellovo ministerstvo pravdy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko žije tri desaťročia nad pomery a rozpočtové diery štát financuje na dlh. Ten sa medzi rokmi 2008 až 2023 zdvojnásobil z 29 na bezmála 60 % HDP.
Slovensko aspoň nejako konsolidovať bude musieť. Môže si ale vyberať ako.
Slovensko malo udržateľnosť verejných financií na dosah, no pokazili sme si to.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Robert Fico chce dostáť svojmu slovu, no dnes nemôže vedieť, či bude môcť v roku 2024 vyplatiť 13. dôchodok všetkým dôchodcom vo výške tohtoročného priemerného dôchodku.
Stav verejných financií nie je dobrý, nová vláda tento problém musí riešiť.
IGOR DANIŠ: Naša ekonomika je v kaši, preto by nová vláda nemala váhať rýchlo si osvojiť každý dobrý nápad, najmä z ľavicovej dielne.
IGOR DANIŠ: Slovensko čaká diétna kúra. Aká tá kúra nakoniec bude, koľko si toho odriekneme, ani dva a pol mesiaca pred začiatkom nového roka netušíme.
Dôležité je pracovať, prípadne pracovať viac. Ak sa pozrieme na medzinárodné porovnanie, tak v zdaňovaní práce sme už dobehli priemer EÚ.
KAROL MORVAY: Posledné dva týždne priniesli niekoľko zdanlivo nesúvisiacich dôležitých čísel a informácií o výsledkoch hospodárstva v prvom polroku 2023.
Takýto rozpočet znamená obrovské okamžité škrty pre verejné financie, ktoré by boli pre ekonomiku len veľmi ťažko únosné, hovorí Michal Horváth.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko za celú svoju existenciu nedokázalo hospodáriť bez deficitov a nabaľovania nových dlhov.
Ekonóm Martin Šuster vysvetľuje, že zvýšenie nepriamych daní je to najjednoduchšie z celého balíka.
Vláda predstavila šetriace opatrenia, pozrite sa, čo si o nich myslia experti.
Zvýšenie základnej sadzby DPH je mamutie opatrenie. Ak by sadzba stúpla o dva percentuálne body, do roku 2026 by si štát prilepšil o vyše miliardu eur.
ĽUBOŠ PAVELKA: Avizovať šetrenie pred voľbami je veľmi nebezpečné, lebo na voličov platia len medové motúzy v podobe prísľubu svetlých zajtrajškov cez farizejské slogany na reklamných pútačoch a predvolebných mítingoch.
Menej bolestné škrty teraz, alebo drastické o desať rokov? Tak znie podľa ekonóma Martina Šustra otázka, ktorej sa politici snažia pred voľbami vyhnúť.