IGOR DANIŠ: To, čo by sa v inej krajine poľahky vyriešilo verejnou debatou, u nás sa stáva zásadnou politickou škriepkou. Politické strany dokážu otočiť bez mihnutia oka svoj názor o 180 stupňov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Vláda Roberta Fica musí ušetriť miliardy eur. Ľudia oprávnene nadávajú na drahotu, ale faktom je, že rozpočtový schodok treba znížiť na 2,8 percenta hrubého domáceho produktu a chýbajú nám na to opatrenia, ktoré by mali na budúci rok ušetriť ešte 1,8 miliardy eur.
Vláda sa zaviazala dodržiavať európske pravidlá, podľa ktorých má obmedzovať míňanie. Sú však omnoho menej prísne ako národný systém, ktorý na Slovensku existoval v minulosti.
Slovenský finančný sektor je stabilný, no výrazne nás ohrozujú clá.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Slovensko čaká ďalšia vlna konsolidácie. Menia sa dane a na rade by teraz mala byť daň z nehnuteľností, no nič nie je isté - premiér úvahy na túto tému počas kontrolného dňa na ministerstve financií spochybnil.
Premiér Robert Fico (Smer) vnáša neistotu do predpokladov o tom, ako by mohol vyzerať budúci konsolidačný balík. Počas kontrolného dňa na ministerstve financií spochybnil, že by vláda chystala zmeny v dani z nehnuteľností.
IGOR DANIŠ: Slabá podpora SNS v prieskumoch nedávala Andrejovi Dankovi dlho spávať. Nakoniec našiel príčinu neúspechu – Roberta Fica. A tak v posledných týždňoch do neho búšil hlava-nehlava.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Konsolidácia bez investícií má takmer vždy za následok pokles HDP a potrebu ešte viac konsolidovať. Investície sú podmienkou, ako sa z tohto začarovaného kruhu dostať von.
IGOR DANIŠ: Fico má možno pravdu, že transakčná daň sa umelo nafukuje, ale to nič nemení na fakte, že podnikatelia sa jej vyhýbajú, ako sa dá.
Vláda chce urýchliť prípravy rozpočtu verejného sektora na budúci rok, aby sa vyhla škrtom. Premiér bol na kontrolnom dni na ministerstve financií.
IGOR DANIŠ: Podivuhodné prevody úradníka z pravého brehu Dunaja, ako vystrihnuté z českej komédie alebo z filmov Woodyho Allena, odhalili Slovensku pravú tvár.
Nechcite odo mňa ako ľavicového politika, aby som prenášal ťarchu konsolidácie len smerom na verejnosť, uviedol premiér.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) sa vzdáva pôvodného plánu na zníženie rozpočtového deficitu na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2027.
Vláda musí hľadať miliardy a zároveň tvrdí, že už nechce ďalej výrazne zvyšovať dane.
To, že naše verejné financie nie sú v najlepšej kondícii, sme si už všimli. Vláda o ich konsolidácii hovorí tak často, že to nemohlo nikomu uniknúť. No zlú situáciu teraz dokazujú aj údaje Eurostatu. Slovensko je skrátka jednou z krajín, kde hrubý dlh narástol najviac.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa deficit nepodarilo zlepšiť, pretože vláda napríklad zaviedla trináste dôchodky v novej podobe a vytvorila nové ministerstvo.
Ide o druhý únik informácii z rezortu.
Gröhling v relácii kritizoval, že v čase, keď je potrebné šetriť verejné zdroje, koalícia schvaľuje výsluhový dôchodok pre generálneho prokurátora.
Ak by vláda opäť chcela dotovať ceny energií pre každého, znamenalo by to, že by musela uskutočniť omnoho výraznejšiu konsolidáciu verejných financií v nasledujúcich rokoch.
Vláda avizuje prepúšťanie vo verejnej správe.