Zeleninu a ovocie vnímame často ako ukážkový príklad potraviny. Sú zdravé, plné vitamínov, ľahké na strávenie. Ale...
Ruská vláda sa rozhodla „posilniť zásobovanie potravinami v krajine“ zahrnutím párkov vyrobených z lariev múch do ruskej stravy.
Sezóna čerešní je už v plnom prúde. Aj vy občas s nadšením zahryznete do šťavnatej a sladkej bobule, predelíte ju zubami na polovicu a zrazu...
Prvým krokom k správnemu fungovaniu imunity je úprava stravovacích návykov.
Vyznávači zdravého životného štýlu, milovníci behania, fanatici štíhlej línie, ľudia s intoleranciami - z toho či onoho dôvodu sme takmer všetci posadnutí jedlom.
Ak sa sami seba pýtate, ako môžete pomôcť zachrániť prales, ktorému sa hovorí zelené pľúca planéty a ktorý produkuje zhruba 20 percent kyslíka na zemi, odpoveď môže byť jednoduchá. Jedzte menej mäsa.
Vrodené ľudské návyky sa podľa vedcov preniesli aj do internetového prostredia.
Makaróny, biftek alebo zmrzlina: ich vplyv na našu hmotnosť a tiež aj na krvné testy nie sú nikdy rovnaké, ak ich konzumujeme na raňajky, na obed alebo na neskorú večeru.
Keď človek v reštaurácii nájde v cestovinách nejakého tvora z ríše hmyzu, zvyčajne je to dôvod na sťažnosť.
Pravidelná konzumácia olivového oleja vám pomôže. Ako?
Cukor zvyšuje nebezpečenstvo vzniku rakoviny prsníka a metastáz. Výskum amerických vedcov osvetľuje mechanizmus, ktorý vyvoláva súvislosť medzi konzumáciou sladkostí a vznikom nádoru.
Jeden či dva banány denne? Vyskúšajte a účinky pocítite na vlastnom zdraví.
Na svete sú ľudia. A potom homosexuáli, ateisti, Cigáni, Židia, moslimovia, černosi, vozičkári, hluchonemí, slepci, tuční a susedia vo vedľajšom dome.
Pravidelné pojedanie orechov znižuje pravdepodobnosť úmrtia nielen na rakovinu či ochorenie srdca.
Niektorí odborníci spochybňujú dôležitosť pripisovanú konzumácii raňajok v porovnaní s inými jedlami počas dňa.