Výskumníci uviedli, že táto samostatná štruktúra rástla približne 300 rokov.
Rekordné teploty ohrozujú koraly po celom svete. Rozsiahlym častiam austrálskej Veľkej koralovej bariéry preto hrozí uhynutie.
Za tento stav môže mimoriadne teplá morská voda. Zasiahnutá je už oblasť dlhá 1 100 kilometrov.
Experti podotýkajú, že koralové útesy nie sú len podmorskou ozdobou či útočiskom mnohých morských živočíchov. Majú aj ďalšiu významnú funkciu.
Časti ohrozenej austrálskej Veľkej koralovej bariéry sú pokryté najväčším množstvom koralov za posledných 36 rokov.
Koraly žijúce v znečistenejšej vode a v oblastiach s rušnejšou námornou dopravou lepšie znášajú extrémne horúčavy než koraly v odľahlých oblastiach.
Voda ukrýva mnoho zvláštnych vecí. A veľa ľudí má záľubu hľadať v aplikácii Google Earth zaujímavé miesta, ktoré nasnímali fotoaparáty, keď mapovali Zem.
Austrálsky Veľký bariérový útes prišiel za posledných 30 rokov o viac ako polovicu koralov.
Žraloky zohrávajú kľúčovú rolu pri udržiavaní zdravého oceánskeho ekosystému.
Do roku 2100 sa bude dať obnova koralov realizovať len na zopár miestach, ako napríklad vo vodách okolo mexického Baja California či v Červenom mori.
Najväčšou sústavou koralových útesov je Veľká koralová bariéra v Austrálii.
Koralové útesy, krehké morské ekosystémy ohrozované globálnym otepľovaním, tiež trpia kvôli krysám a potkanom. Zistila to štúdia morských ekológov Lancasterskej univerzity.
Austrálska vláda začala posudzovať predložené návrhy na záchranu Veľkého bariérového útesu, ktorý je od roku 1981 na zozname prírodného dedičstva UNESCO.
Hviezdicu tŕnistú, ktorá devastuje koralové útesy naprieč Tichým a Indickým oceánom, možno zlikvidovať obyčajným kuchynským octom.
Celých 93 percent Veľkého bariérového útesu je už zasiahnutých blednutím koralov, ktoré signalizuje ich postupný úhyn.
Časti útesu trpia najväčším vyblednutím koralov za 15 rokov. Strata farby koralov signalizuje podľa odborníkov všeobecne ich postupný úhyn.
Organická zlúčenina oxybenzón, ktorá sa vyskytuje v asi 3 500 opaľovacích krémoch na svete, môže byť smrteľná pre mladé koraly.
Koralové útesy tento rok extrémne trpia v dôsledku otepľovania oceánov, ktoré podľa odhadov vedcov zahubí viac ako 12-tisíc štvorcových kilometrov útesov.
Za úbytok koralov môžu podľa odborníkov choroby, nadmerný rybolov, úhyn niektorých živočíchov či zvyšovanie teploty oceánu.
Experiment nazvaný Misia 31 sa začal južne od Floridy 1. júna. Jeho cieľom bol výskum koralového útesu, ale tiež pripomenutie úspechov Jacquesa Cousteaua.