Máme tu nový typ pandémie, pandémiu chudoby. Každý deň nečinnosti vlády a parlamentu má následky, odkazujú protestujúci.
Mnohí ľudia a obzvlášť v postsocialistickom regióne si spájajú odbory s režimom pred rokom 89. Nie je tomu tak, hovorí Monika Uhlerová.
ADAM ŠUMICHRAST: Pred časom sa konal 11. zjazd Konfederácie odborových zväzov, ktorý priniesol nové vedenie a zároveň aj prvú ženu na čelo odborov. S mladším vekom zároveň prišiel i nový vietor.
Magdoško: Prezidentka novelu už v minulosti vetovala.
IGOR DANIŠ: Štyri „prednášky“ o daňovo-odvodovej reforme od „marketingového profesora“ Igora Matoviča vyzerali na prvý pohľad prepracovane a logicky.
Konfederácia eviduje, že niektoré výrobné firmy vďaka pandémii prehodnotili hlavne produktívny čas zamestnancov na pracovisku.
Tlačová konferencia Konfederácie odborových zväzov a združení (KOZ) SR.
MARIÁN MAGDOŠKO: Európsky pilier sociálnych práv je šanca na lepšiu Európsku úniu a na lepšie Slovensko. Nie je to možné bez direktívy, pretože vlády iba odporúčania nebudú rešpektovať.
Odborári z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR predstavili návrh desiatich opatrení na obnovu ekonomiky po pandémii.
V pláne obnovy chýbajú reformy, ktoré by vytvorili a podporili nové odvetvia a zabezpečili nové pracovné miesta odolné voči krízam.
Parlamentom už prešla novela Zákonníka práce z dielne rezortu práce. Odborári ju označili za paškvil.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) podporila petíciu, ktorú zastrešujú opozičné politické strany.
Na zasadnutí budú sociálni partneri rokovať o Návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ale aj o ďalších veciach.
Ak hovoria členovia Snemu KOZ o ich práve vyjadriť svoj názor, tak by mali vstúpiť do politiky, hovorí Mariána Viskupiča (SaS).
Petícia má občanom následne umožniť slobodne sa vyjadriť v referende, pričom cieľom odborárov je ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa odvoláva na potrebu vyššej reprezentatívnosti všetkých členov Hospodárskej a sociálnej rady.
Výslednú novelu pracovného kódexu odborári považujú za ukážku nezvládnutia legislatívneho procesu, keďže poslanci schválili obrovský rozsah zmien cez výbory a poslanecké pozmeňovacie návrhy.
Zamestnancov aj zamestnávateľov budú v tripartite zastupovať najmenej po tri subjekty.
Ak zmeny prejdú, výsledkom môžu byť nižšie platy, koniec súbehu príplatkov za sviatky a víkendy, ale aj nižšia bezpečnosť pri práci, tvrdia odborári.
MONIKA UHLEROVÁ: Minister práce v tomto roku pripravil niekoľko legislatívnych opatrení, ktoré sa negatívne dotknú zamestnaneckých práv a už dosiahnutých mzdových a sociálnych štandardov.