Tradíciu zdobenia veľkonočného strumu začali vo Veľkom Krtíši v roku 2018 pri príležitosti 50. výročia vzniku mesta a každoročne sa teší obdivu obyvateľov aj návštevníkov.
Nadrozmerná kraslica je vyzdobená jarnými motívmi, v podobe kvietkov obletovaných včelami.
Čo by to bolo za Veľkú noc bez farbenia vajíčok? Namiesto umelých farieb môžete na farbenie použiť prírodné produkty.
Dá sa vajce podkuť ako kôň? Dá! Dokonca aj podkovičkou. Dnes sa skoro zabudnutej technike okúvania kraslíc na Slovensku venuje jediný majster Miroslav Homola.
Na špeciálne veľkonočné dielničky pozýva v sobotu do Kammerhofu Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici.
Zdobenie jedného veľkonočného vajíčka trvá asi hodinu.
V najmladšej kategórii porota ocenila kraslice žiakov zo ZŠ v Rudine aj ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.
V rámci on-line projektu ponúka retrospektívny súbor archívnych materiálov z doterajších 28 ročníkov podujatia. Zapojilo sa doň až 500 tvorcov, ktorí vystavovali takmer 26-tisíc kraslíc.
Do súťaže sa môže prihlásiť každý, kto má záujem, a to od 9. do 19. marca.
Takéto vajíčka zdobia aj Rím a Vatikán, New York, Miláno, Budapešť, Brusel, Prahu, Viedeň, Mníchov, Záhreb, Dubrovník, Marseille.
Slovensko má v zdobení vajíčok silnú tradíciu.
Moderátorka Dagmar Dianová si zaspomínala na šibačku z detstva a priblížila, ako prežíva veľkonočné sviatky a či sa na ne teší aj v dospelosti.
Meria vyše päť metrov a váži 600 kíl. Mega kraslica je vyzdobená vrchnákmi z PET fliaš.
Noví krasličiari, ktorých bolo v tomto roku pomerne veľa, do súťaže priniesli aj nové techniky. Nimi získala i výstava ďalší impulz.
Výstava vo Vihorlatskom múzeu potrvá od 8. marca do 6. apríla.
K Veľkej noci neodmysliteľne patria ozdobené vajíčka. O ich histórii i technikách zdobenia hovorí Vojtech Majling z Banskej Bystrice. V zbierke má približne 600 kraslíc.
Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.
Kultúrne bohatstvo regiónu. Aj takto na východe Slovenska hovoria o kraslici, ktorú považujú nielen za symbol jari, ale aj plodnosti, prosperity a Veľkej noci.
Spôsobov, ako zdobiť veľkonočné vajíčka, je mnoho. Väčšinou sa obracajú v šikovných rukách, ktoré ich rôznymi technikami menia na kraslice.
Rainerova chata láka na Veľkú noc aj kúskom Vianoc - okrem viac ako trojmetrovej kraslice tam ešte od decembra stojí tiež snehový betlehem.