Naše oči sú evolučne prispôsobené na pohľad do diaľky. Čo spôsobuje dlhodobý pohľad na krátke vzdialenosti?
Lúče vstupujúce do tohto oka sa nepretínajú na sietnici, ale pred ňou.
Proticovidové obmedzenia pohybu a nedostatok slnečného svitu prispeli aj k zhoršeniu ich zraku - k zvýšeniu krátkozrakosti. Vyplýva to z dvoch vedeckých štúdií.
Čím je spoločnosť vyspelejšia a modernejšia, tým horší zrak ľudia majú. Týmto problémom sa zaoberá už aj Valné zhromaždenie OSN.
Nadmerné používanie počítača môže viesť k množstvu fyzických problémov, medzi ktoré patria napríklad unavené, boľavé, červené oči, syndróm suchého oka, rozmazané videnie, bolesti hlavy, chrbta či zápästia. Uvedené ťažkosti majú spoločný názov, a to syndróm počítačového videnia. Ako ovplyvňuje kvalitu zraku?
Ľudské oko je jedným z najdokonalejších orgánov nášho tela. Vďaka zraku vnímame až 80 % informácií z okolitého sveta. Chyby zraku zhoršujú prakticky celý život.
Problémy so zrakom ľudia najčastejšie podceňujú. Nejde však len o krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Naše oči napádajú desiatky ochorení, ktoré môžu prerásť až do úplnej slepoty.
Za nárast môže najmä zmena životného štýlu. Ľudia trávia menej času v prirodzenom slnečnom svetle a viac pri činnostiach, ktoré vyžadujú zaostrovanie zblízka.
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá za pomoci senzorov sleduje pohyb oka a usmerňuje optické vlastnosti šošovky tak, aby človek videl vždy ostro.
Ľuďom s očnou chybou svitá nádej, že na displej monitora sa už nebudú musieť pozerať len s okuliarmi. Technológia zobrazí ostrý obraz aj bez nich.