Pohreb nemusí byť vnímaný len ako smutná udalosť, ale aj ako príležitosť na oslavu života. A namiesto náhrobku si ľudia môžu zvoliť vysadenie stromu na pamiatku zosnulého.
Na Slovensku umiera ročne 50-tisíc ľudí - koľko je klasických pohrebov a koľko kremácií? A aké budú pohreby budúcnosti?
„Už starí Germáni svojich mŕtvych spaľovali, zverovali ich ohňu,“ predniesol Hrušínský vo filme Spaľovač mŕtvol.
Je to Mercedes medzi autami. Takéto prirovnanie použil v súvislosti s novými kremačnými pecami v meste pod Urpínom primátor Ján Nosko.
Ruská armáda využívala skládku v Chersone na spaľovanie mŕtvol, pravdepodobne svojich padlých. Píšu o tom reportéri denníka Guardian.
Resomácia je metóda mimoriadne šetrná voči životnému prostrediu, ktorá je považovaná za udržateľnú alternatívu voči tradičným pohrebom alebo spopolňovaniu.
Na kremačnon obrade sa zúčastnila len disidentova rodina a priatelia.
Dlhé desaťročia mali ľudia len dve možnosti - nechať sa po smrti spopolniť alebo pochovať. Existuje však už aj tretia možnosť a je čoraz populárnejšia.
Obyvatelia Kuby majú od pondelka možnosť rozlúčiť sa s vodcom kubánskej revolúcie Fidelom Castrom, ktorý zomrel uplynulý piatok vo veku 90 rokov.
Vatikánska Kongregácia pre náuku viery vydala novú smernicu o pochovávaní zosnulých a uchovávaní popola v prípade pohrebu spopolnením.