Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace.
Krv u nás môžu darovať len ľudia nad 50 kilogramov. Do akého veku?
Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky.
Ľudia, ktorí majú vzácnu krvnú skupinu AB by mali zbystriť pozornosť.
Chcete darovať krv príbuznému či priateľovi a nemáte zhodnú krvnú skupinu? Takto sa postupuje pri darovaní krvi na meno.
Koronavírus SARS-CoV-2 sa môže prichytiť ľahšie na bunky dýchacích ciest u ľudí s krvnou skupinou A v porovnaní s osobami so skupinou B alebo 0, vyplýva z novej štúdie.
Odborníci zistili, že osoby s "nulou" majú v prípade nakazenia sa uvedenou chorobou nižšie riziko závažných komplikácií ako zlyhanie orgánov alebo aj smrti.
Závažnejší priebeh ochorenia Covid-19 môže záležať na krvnej skupine nakazeného a ďalších genetických faktoroch, domnievajú sa európski vedci.
Prečo niektorých obľubujú komáre viac ako iných a tých napádajú, kým ostatných "šetria"? Prečo to tak je?
Stav Nikolaja Lemťugova je podľa lekárov stabilizovaný bez ohrozenia života, hráč sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Viete, že dieťa vôbec nemusí mať tú istú krvnú skupinu ako matka, dokonca ani ako otec? Koľko problémov to už narobilo v rodinách nevedomých!
Chystá sa vám blízka osoba na zákrok, počas ktorého bude pravdepodobne potrebovať krv? Viete o tom, že jej môžete darovať krv na meno bez toho, aby ste mali zhodnú krvnú skupinu?
Poznáme štyri základné krvné skupiny: A, B, AB a 0. Čo však znamená tá pluska alebo mínuska za ňou? Ide o druhý najdôležitejší krvný skupinový systém Rh - Rhesus faktor.
Otec je nula, mama je nula, dieťa je nula. To je nuda! Ale je to tak. Podľa tabuľky dedičnosti krvných skupín majú "nulkári" rodičia vždy dieťa s krvnou skupinou nula.