Vláda schválila návrhy zákonov jednomyseľne.
Posledný československý komunistický vládca žil v bubline, v ktorej si nepripúšťal, že väčšina ľudí túži po zmene.
Ako na udalosti 17. novembra 1989 zareaguje vedenie komunistickej strany? Odpovie na čoraz masovejšie demonštrácie v uliciach silou alebo vyjednávaním s opozíciou? Otázka visela vo vzduchu celý týždeň.
IGOR DANIŠ: Na nežnú revolúciu sa pozeráme cez okuliare bezútešnej súčasnosti, cez udalosti v 90. rokoch či osobné premrhané príležitosti.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Petrovi Kalmusovi by sme sa mali vlastne poďakovať: Alexander Dubček bol politik na vysokom poste, ale všetci sme vo svojom malom živote videli piruety.
BORIS ZALA: Názory na históriu KSČ sa budú asi niesť v zjednodušenej podobe: obhajcovia budú hľadať ospravedlnenia jej zlyhaní v subjektívnych chybách; odporcovia ju odsúdia ako strojcu totalitného režimu.
Nebola to žiadna senzácia. Málokto jej predpovedal trvalejší úspech. A skutočnosť? Bola súčasťou politiky až do zániku ČSSR a 40 rokov mala v rukách monopol moci.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Zákon o nezaslúžených benefitoch, ktorý sa týka niekdajších funkcionárov komunistickej strany, je retroaktívny. Zavádza kolektívny finančný trest za prácu v minulosti.
Jakeš bol podľa polície z titulu svojej funkcie zodpovedný za streľbu do ľudí na hraniciach.
Pred 50-timi rokmi sa uskutočnili v Československu veľké politické čistky. Znamenali nielen stratu funkcie, ale často aj diskrimináciu rodinných príslušníkov.
PETER WEISS: Slovensko malo prvenstvo vďaka prvému otvorenému televíznemu dialógu v Bratislave. Ďalším prvenstvom bolo, že ÚV KSS sa vzdal vedúcej úlohy strany.
Denník Pravda zverejňuje nový seriál s názvom Tajné správy CIA o Československu.
Denník Pravda uverejňuje nový seriál s názvom Tajné správy CIA o Československu.
Bola to asi najznámejšia justičná vražda v dejinách Československa. Ráno 3. decembra 1952 popravili v Prahe 11 bývalých funkcionárov komunistickej strany na čele s Rudolfom Slánským.
Komunistická strana Československa nebola ani v období prelomových udalostí na jeseň 1989 ochotná deliť sa o moc, hovorí historička Marína Zavacká.
Protikomunistické hnutie v 1989 urobilo chybu, že sa nevysporiadalo s komunistami, myslí si bývalý disident Ján Budaj. Tvrdí, že za dohody s nimi bola česká reprezentácia.