Realitný trh má novú skúsenosť, všetko je lacnejšie. Je to naozaj tak? Zhovárame sa s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
Často počuť slová mladých o tom, ako generácii ich rodičov bolo pred rokmi dobre, lebo byty neboli drahé. Boli ale dostupné? Nie je to paradoxne ľahšie teraz?
Prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti má presné postupy, ktoré zaručia, že kúpna zmluva bude platná a nikto nepríde o bývanie ani o peniaze.
Pri kúpe nehnuteľnosti myslite aj na jej poistenie. Prudko rastúce ceny domov, bytov i materiálov na rekonštrukciu ovplyvňujú aj výšku poistného krytia.
Prinášame rady, ako sa môžete bezpečne dostať k dobrému bývaniu a kúpu neskôr neľutovať.
Obzeráte sa po vlastnom bývaní, chcete sa presťahovať do väčšieho bytu alebo hľadáte vhodný rodinný dom, prípadne pozemok?
TOMÁŠ ZEMKO: Čím sú pôžičky lacnejšie, tým dostupnejšie sa stávajú pre ľudí. Čím viac idú dole, tým viac motivujú ľudí brať si nový dlh. Podobne ako s pridávaním plynu v aute.
Aký typ nehnuteľnosti akceptujú jednotlivé banky a stavebné sporiteľne ako záloh?
Kúpa nehnuteľnosti je ako IV. dôchodkový pilier, je to investícia na dlhé obdobie. Nečakajme pád cien bytov, znehodnotil by naše úspory, tvrdí majiteľ realitnej kancelárie Martin Čapo.
Banky pred časom sprísnili podmienky pri poskytovaní hypoték. Následkom je, že čoraz viac žiadateľov musí kúpnu cenu bytu, domu či pozemku dofinancovať inak.
Hypotéky majú priemerný úrok menej ako jedno percento, tým šťastnejším sa podarila aj sadzba 0,4%. Dostane však hypotéku každý, kto o ňu požiada, aj keď má dobrý plat?
Pri kúpe a predaji nehnuteľnosti sa medzi kupujúcim a majiteľom uzatvára zmluva o prevode vlastníctva. Na čo si treba dať pozor, aby ste neprišli o peniaze?
Kto môže požiadať štát o podporu? Aké podmienky treba spĺňať? V ktorých zákonoch sa tieto informácie dajú nájsť?
Kúpa nehnuteľnosti je jedným z najväčších rozhodnutí v živote. Znamená veľkú investíciu, ale aj riziko. Ako postupovať, aby sme s novým bývaním boli spokojní?
Financovať kúpu bytu či domu možno viacerými typmi úverov. Pri výbere treba zvážiť úrokovú sadzbu, ale aj výhody alebo obmedzenia a podmienky, ktoré úver sprevádzajú.
Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB) zavedie výraznejšiu podporu pre mladé začínajúce rodiny, ktoré nie sú natoľko solventné, aby si mohli dovoliť obstarať nové bývanie.
Zmluva o prevode nehnuteľnosť musí mať zo zákona písomnú podobu, legislatíva pripúšťa, že si ju môžu zmluvné strany vypracovať aj samy.
Zmluva o prevode nehnuteľnosti má náležitosti stanovené viacerými zákonmi, oplatí sa ju konzultovať s právnikom.
Tretí štvrťrok tohto roka priniesol na realitnom trhu stagnáciu cien nehnuteľností, ceny bytov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku takmer nezmenili.
Ak sa chystáte predať nehnuteľnosť musíte sa rozhodnúť či vás bude zastupovať jednu realitnú kanceláriu alebo ponúknete byt viacerým.