Turecké jednotky sa minulú nedeľu premiestnili do mesta Afrín po osemtýždňovom ťažení na vyhnanie kurdskej milície YPG, ktorú Ankara považuje za teroristov.
Demonštrácia v Hannoveri prebiehala v pokojnej atmosfére a došlo na nej len k menším potýčkam medzi protestujúcimi a políciou.
Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).
Turecko a Irak by mohli viesť spoločnú vojenskú operáciu proti kurdským povstalcom v Iraku, vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.
Turecko bojuje v severosýrskom Afríne od januára proti kurdským milíciám YPG, ktoré považuje za teroristov napojených na tureckú Stranu kurdských pracujúcich.
Aj keď demonštrácia prebehla podľa úradov poväčšine bez výtržností, štyrom policajtom spôsobili zranenia protestujúci s tyčami na vlajky a slzotvorným plynom.
Jej riaditeľ Michal Murín prevzal bližšie nešpecifikovaný podnet v tejto kauze od českého ministra vnútra v demisii Lubomíra Metnara (ANO).
Za útokom je podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva turecké letectvo.
Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie 20. januára.
Sýrski Kurdi sa v súčasnosti skutočne sústreďujú hlavne na turecké aktivity v sýrskom pohraničí, hlboko na území zvrchovaného južného suseda.
Prepustený sýrsky Kurd Sálih Muslim je tvrdým kritikom vládnutia Erdogana. Nedávno napríklad odsúdil vojenskú operáciu Ankary na severe Sýrie.
Turecko bude v útokoch na kurdskú enklávu v Sýrii pokračovať až dovtedy, "kým nebude zneškodnený aj posledný terorista", vyhlásil podpredseda tureckej vlády.
Sýrska kurdská milícia YPG, ktorá na severe Sýrie čelí tureckej ofenzíve, sa dohovorila s armádou sýrskeho prezidenta Bašára Asada na vojenskej spolupráci.
Turecko počas svojich operácií v Sýrii nikdy nepoužilo chemické zbrane, pričom sa všemožne snaží chrániť civilistov, uviedol v turecký minister Čavušoglu.
Tureckí a americkí vojaci sa môžu spoločne rozmiestniť v okolí sýrskeho mesta Manbidž. Ankara to navrhla Washingtonu, povedal nemenovaný turecký činiteľ.
USA chcú napriek nezhodám spolupracovať s Ankarou v Sýrii, vyhlásil tiež Mattis.
Riziko ozbrojeného konfliktu medzi Tureckom a USA silnie.
Pervin Buldanovú vyšetrujú v súvislosti s podozrením z porušenia zákonov o poburovaní.
Navonok to vyzerá jednoducho: na severe Sýrie Kurdi podporovaní USA zostrelili turecké lietadlo a na juhu trafili Sýrčania podporovaní Iránom izraelskú F-16.
Podľa Alexandra Kinščaka chcú USA rozdeliť Sýriu a zvýšiť tam svoju vojenskú prítomnosť.