Nájdu sa deti, ktoré si myslia, že mlieko sa rodí na polici supermarketov. "Mládež nastavuje zrkadlo našej práci,“ tvrdí Stanislav Voskár.
Každý kraj má svoju zlatú žilu, len ju treba objaviť. No kým zlato sa raz pominie, ovocinárstvo je ako perpetuum mobile. Občas ho niečo zabrzdí, ale je tu vždy.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. To isté platí aj o agrochémii. Napríklad postreky chrániace vinič pred chorobami majú aj pozitívne, ale aj negatívne účinky.
Na začiatku boli spory o cenu mlieka a na konci zrod jedného z najpopulárnejších slovenských festivalov MňamFest Bánovce nad Bebravou.
Rozhovor so Štefanom Adamom, riaditeľom Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, najstaršej poľnohospodárskej vedeckej ustanovizne na Slovensku.
Sprevádza nás od prvej do poslednej chvíle. Nemôžeme bez neho existovať, lebo je hmotnou podstatou ľudského žitia. A naozaj platí, že ako jeme, tak žijeme.
Ľudia na Slovensku majú stále radi pivo. Potvrdzujú to aj aktuálne štatistiky.
Éčka, prídavné látky v potravinách. Majú mnohoraké funkcie. Slúžia na vytvorenie štruktúry potravín a zabezpečujú ich súdržnosť, ale aj dochucujú, zvýrazňujú chuť.
Postavenie mäsa v ľudskej výžive sa mení.
Jedlo, stravovacie a nákupné zvyklosti ukazujú, ako sa spoločnosť na Slovensku mení, odkiaľ kam kráča.
Reči o potravinovej sebestačnosti už začínajú unavovať. Viac než slová krajina potrebuje príťažlivé napodobiteľné príklady.
Japonci vravia, že život je krátky a krásny, rovnako ako čerešňový kvet - sakura. Sakura je však aj medzinárodná vinárska súťaž, prestíž ktorej z roka na rok rastie.
Jablká sú na Slovensku ovocím číslo jeden. Sú chutné, zdravé, krásne.
Boli časy, keď ľudia nemali dôvod zaujímať sa o pôvod potravín.
Jedzte ryby, sú zdravé. V priebehu tohto desaťročia stúpla ročná spotreba na obyvateľa Slovenska len o pol kilogramu a pohybuje sa okolo 5,5 kilogramu.
Na prelome septembra a októbra sú vo Francúzsku ojedinelé trhy s vínom.
Na Slovensku sa rodí vrstva nových mladých hospodárov. Príznačné je, že do podnikania na pôde sa púšťajú mladí ľudia, ktorí pôvodne zamýšľali venovať sa inému povolaniu.
Jedno české príslovie hovorí, ako núdza naučila Dalibora húsť. Aj za zrodom dnes na trhu veľmi žiadaných syrov z PD Slatina nad Bebravou je stála núdza.
Čerstvá zelenina upevňuje zdravie. Človek by jej mal denne zjesť viac ako ovocia, ale realita je taká, že zelenina stále nie je v strave Slovákov prioritou.
Už dávno nejeme len preto, aby sme boli sýti. Túžime byť zdraví a mať z jedla a nápojov zároveň pôžitok.