Americké a britské úrady obvinili v pondelok Čínu z vedenia kybernetickej špionážnej kampane, ktorá sa dotkla miliónov ľudí .
Do prvého apríla sa Rusko na niekoľko hodín odpojí od internetu. Nie je to žiaden hoax, ale príprava na prípadnú kybernetickú vojnu.
Stačí si pripomenúť chaos v poslednom období. Svet zasiahli v pomerne krátkom čase dva takmer globálne kybernetické útoky. Je to cool. Chladničky, ktoré si samy objednajú jedlo. Smartfóny, ktoré nám vždy povedia, kde sme, a pošlú našu selfie všetkým, ktorí o ňu stoja.
"Internet nie je divoký západ, kde vládne anarchia, ale mali by sa tam uplatňovať medzinárodné zákony." Tvrdia odborníci na medzinárodné právo, ktorí zostavili aj manuál.
Na blížiacom sa summite NATO bude virtuálny počítačový svet uznaný za plnohodnotné bojisko, rovnako dôležité ako súš, more, vzduch a kozmos.
Štáty si kontrolujú jadrové hlavice či počet tankov. Po zemi, mori, vzduchu a vesmíre je však kyberpriestor piatou doménou, v ktorej by mohol nastať konflikt.
"Súčasná úroveň kybernetickej špionáže môže viesť ku konfliktu. Čo mi nedá spávať, je eskalácia napätia, čo je cesta k vojne,“ povedal pre Pravdu Alexander Klimburg.
Ľudí budú ohrozovať krádeže identity, odcudzené údaje v hoteloch, uniknutné zdravotné záznamy, ale aj spam, ktorý nezachytia akékoľvek filtre.
Plazivé zaberanie Krymu Ruskom akoby odrážalo ďalší konflikt s Ukrajinou. Je na prvý pohľad neviditeľný, vedie sa totiž v kybernetickom priestore.
Južná Kórea plánuje spustiť sériu kybernetických útokov v snahe zabrániť Severnej Kórei pri ďalšom vývoji jadrových zbraní.