Zohnať knihy od predstaviteľov avantgardného hnutia DAV, ktoré pôsobilo v 20. rokoch minulého storočia, nie je vôbec jednoduché.
V texte k výstave sa hovorí aj o tom, že Dubayov spôsob tvorby bol akoby v opozícii voči vtedy prevažujúcej tendencii fantazijnej a imaginatívnej grafiky.
Vydávali nielen básnické zbierky, prispievali aj do novín. Do Pravdy. Bolo ich viacero, odkedy pred sto rokmi vznikol najdlhšie fungujúci denník na Slovensku.
MARIÁN REPA: 30 rokov po revolúcii zakazovať komunistické symboly na pamätníkoch a pomenovávať ulice po predstaviteľoch tohoto režimu, je tou povestnou palicou na psa.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Zaželajme Pellegrinimu, aby chvíľkový nositeľ zmeny v Smere nepadol vďaka viere v agentúry. Ako PS/Spolu, ktorá za prieskumy tasili kordy do poslednej kvapky krvi.
PETER BILÝ: Na meno talentovaného a nadčasového básnika, ktorého komplikovaný životný osud sa uzavrel pred štyrmi desaťročiami 4. septembra 1976 sa nezanevrelo.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Bol komunistom aj „buržoáznym nacionalistom“, vlastencom aj kozmopolitným „zradcom“, svätcom mestskej kaviarne za slovenskou dedinou, politik modernosti, znepokojujúco oddaný prastarému melancholickému kultu krásy.
Náhodou mi padol do rúk ktorýsi z prvých zväzkov edície Kruh milovníkov poézie...