Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970.
Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger o veľkosti 1200 kilometrov štvorcových.
Pred 25 rokmi, 17. januára 1997, sa nórsky polárny bádateľ Börge Ousland stal prvým človekom, ktorý pešo ako osamotený chodec prekonal Antarktídu.
Icehotel 32 je výsledkom práce viac ako 70 ľudí vrátane 27 umelcov. Ďalších 150 zamestnancov sa postará o to, aby izby zostali počas sezóny v dokonale bielom stave.
Obohatiť cesto na koláče zdravými tukmi nikdy nemôže byť na škodu. Tie sa nachádzajú najmä v rôznych typoch orechov.
Dve lyže z jedného páru pochádzajúce z doby železnej pred 1300 rokmi sa znovu stretli vďaka objavu archeológov v ľadom pokrytých nórskych horách.
Od polovice októbra na ňom pracuje 20 rezbárov zo Slovenska, Čiech a USA, verejnosti ho sprístupnia 19. novembra.
Návštevníkom ponúka 12 jedinečných izieb aj slávnostnú sálu ideálnu na svadby a iné udalosti. Sála nesie meno Skogen, čo znamená les.
Ľadová vrstva dokáže auto v zime doslova uväzniť. Ak neotvoríte dvere, je boj s námrazou o to ťažší.
Kedysi obria ľadová kryha A68a unášaná prúdmi južného Atlantiku, sa rozlomila najmenej na dva kusy.
Ani bod mrazu vody už nie je absolútna istota. Vedci popísali proces, v ktorom sa za určitých podmienok mení teplota, pri ktorej voda prechádza z kvapalného na tuhé skupenstvo.
V súčasnosti najväčšia ľadová kryha na planéte známa pod názvom A-68 sa posúva k ostrovu Južná Georgia, britskému zámorskému územiu v južnom Atlantickom oceáne.
Po roku bádania okolo Severného pólu konštatovala dosiaľ najväčšia medzinárodná vedecká expedícia alarmujúcu skutočnosť: pobrežný ľad v Arktíde sa topí "dramatickou" rýchlosťou.
Podľa vedcov je to ďalší dôkaz o rýchlych klimatických zmenách v Grónsku.
Ľad v Severnom ľadovom oceáne by sa v najbližších desaťročiach mohol úplne roztopiť.
V topiacej sa mase ľadovca pokrývajúceho najvyššiu európsku horu Mont Blanc boli nájdené indické noviny z roku 1966, informuje na svojich internetových stránkach britská BBC.
Ak ešte nie ste pripravená na to, aby ste sa už začali líčiť, tento článok je pre vás. Tu sa dozviete, ako môžete vyzerať lepšie bez make-upu.
Mikroplasty sa už dostali aj do morského ľadu na Antarktíde. Informoval o tom britský denník The Guardian.
Počas dvoch mesiacov minulého leta sa v Grónsku roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo zdvihlo hladinu svetových oceánov o 2,2 milimetra.
Ľadovec v Grónsku a na Antarktíde sa topí šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch minulého storočia. Príčinou je globálne otepľovanie.