Oceánske prúdy pri Antarktíde vplyvom rýchlo roztápajúcich sa ľadovcov prudko spomaľujú, čo bude mať katastrofálne dôsledky pre klímu.
Na súostroví Špicbergy sa vedci pripravujú na hĺbkové vŕtanie v ľadovci, aby pre neskoršiu analýzu zachránili pred roztopením vzorky starovekého ľadu.
Topenie grónskeho ľadovca už vedie k zvýšeniu hladiny morí, čo ohrozuje milióny ľudí žijúcich pozdĺž pobrežia, ktorí by sa v nasledujúcich desaťročiach mohli ocitnúť pod vodou.
Ľadovce v tretine oblastí na zozname svetového dedičstva do roku 2050 zmiznú. V novej správe to uvádza Organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Vedci z Bangorskej univerzity vo Walese objavili na dne Írskeho mora vrak lode Mesaba, ktorá v apríli 1912 ako prvá varovala parník Titanic pred ľadovcom.
Niektoré menšie ľadovce vo Švajčiarsku stratili toto leto v dôsledku rekordných horúčav značné množstvo ľadu.
Za menej ako sto rokov prišlo 1400 švajčiarskych ľadovcov o polovicu svojho celkového objemu, pričom ústup ľadu sa zrýchľuje.
Viac než 200 alpských ľadovcov ubudlo od konca 19. storočia. Je to jedným z dôsledkov globálneho otepľovania.
Na Aletschskom ľadovci vo švajčiarskych Alpách vo štvrtok našli vrak lietadla, ktoré sa zrútilo v roku 1968.
Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom. Hranicu tam totiž určuje rozvodie, teda na ktorú stranu odteká voda.
Lokálna populácia ľadových medveďov na izolovanom mieste v južnom Grónsku sa vďaka topiacim sa sladkovodným ľadovcom darí napriek nedostatku morského ľadu.
V ľadovci na talianskom vrchu Marmolada sa objavila ďalšia hlboká puklina. Na vine sú zrejme vysoké teploty, ktoré v oblasti teraz panujú, informovala agentúra APA.
Nájdených tak bolo všetkých 11 obetí tragédie. Medzi mŕtvymi sú aj dvaja Česi.
Pod rozsiahlym antarktickým šelfovým ľadovcom, v jaskyni vysoké stovky metrov, žijú kŕdle malých krevetových živočíchov.
Z obetí sa podarilo identifikovať štyroch, jedna osoba pochádza z Česka, traja sú Taliani. Stále zostáva niekoľko nezvestných ľudí.
Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger o veľkosti 1200 kilometrov štvorcových.
Pred 25 rokmi, 17. januára 1997, sa nórsky polárny bádateľ Börge Ousland stal prvým človekom, ktorý pešo ako osamotený chodec prekonal Antarktídu.
Plávajúca časť jedného z najväčších ľadovcov v Antarktíde nazvaného Thwaites by sa mohla v nasledujúcich rokoch "rozpadnúť ako čelné sklo auta," varujú vedci.
Africké ľadovce do 20 rokov kvôli klimatickej zmene zmiznú. Vo svojej správe to oznámila Svetová meteorologická organizácia (WMO).
Vedci na talianskej strane masívu Mont Blanc monitorujú topiaci sa ľadovec, ktorý sa v dôsledku stúpajúcich teplôt môže zrútiť do údolia.