TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Tak ako v prípade víťazstva Clintona a Blaira, aj teraz ľavica stráca na význame a ustupuje z hlavnej politickej osi. Pravicová hegemónia pokračuje.
ROBERT ŽANONY: Obrovský vplyv naozaj veľkých peňazí na americkú politiku je dlhodobo známy a škody na každodenných životoch bežných Američanov čoraz evidentnejšie.
IGOR DANIŠ: Namiesto toho, aby sa ľavica priblížila k obyčajnému človeku a poskytla mu sociálnu ochranu, zaoberá sa podružnými témami.
IGOR DANIŠ: Stredových voličov (pracujúcich ľudí stredného veku) pália iné veci, ako si im stratégovia súčasnej modernej ľavice snažia vnútiť.
IVAN HOFFMAN: Dôležitejšie však je, kto, a či niekto, sa k ČSSD vráti. Elektorát tejto (pôvodne) strany práce a pracujúcich je momentálne „zaparkovaný“ u Babiša.
TOMÁŠ IMRICH PROFANT: Kultúrne vojny menia politický terén a odvádzajú pozornosť preč od otázok triednej nerovnosti.
Hlavný vyjednávač LFI na rokovaniach o vytvorení vlády Paul Vannier však k nominácii Tubianovej zaujal negatívny postoj.
V nedeľu sa tohto boja vzdala Haguette Bellová, ktorá mala podporu väčšiny koaličných strán.
Nový ľudový front síce získal najviac kresiel v Národnom zhromaždení, ale ľavicové strany, ktoré združuje, sa nevedia dohodnúť, koho si vyberú za premiéra.
V predčasných parlamentných voľbách vo Francúzsku získal najviac hlasov Nový ľudový front, Národné združenie Marine Le Penovej skončilo až tretie. Zostaviť vládu bude ťažké.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Chega! dnes oslovuje najmä najmladšiu a mladšiu kategóriu voličov, a to dokonca v najpevnejších baštách socializmu, ako sú regióny Alentejo a Algarve.
ROBERT ŽANONY: Ivan Mikloš nedávno kritizoval nereformy vlád R. Fica. No ako chcel on budovať znalostnú ekonomiku s výdavkami na vedu a výskum či s platmi učiteľov hlboko pod európskym priemerom, nám nepovedal.
Konzervatívna ľavičiarka Sahra Wagenknechtová založila novú stranu. Kritizuje sankcie proti Rusku, dodávky zbraní Ukrajine, migráciu aj ochranu klímy.
IGOR DANIŠ: Na Slovensku namiesto toho, aby sme poriadne a do hĺbky riešili problémy tu a teraz, radšej neraz nezmyslene špekulujeme o vzdialenej budúcnosti.
ROBERT ŽANONY: V ostatných dňoch v médiách zarezonoval súbor odporúčaní novej vláde zo strany „ľavicových ekonómov“ pod vedením Brigity Schmögnerovej, ktorého hlavným odkazom má byť „zvyšovanie daní“.
IGOR DANIŠ: Naša ekonomika je v kaši, preto by nová vláda nemala váhať rýchlo si osvojiť každý dobrý nápad, najmä z ľavicovej dielne.
MICHAL HORSKÝ: Polarizácia spoločnosti sa premieta do straníckej politiky. Pohľad na druhú a tretiu voľbu voličov ukazuje aj širokú podporu ľavicových myšlienok. Má to však malú chybičku krásy…
JOACHIM BECKER: Zvlášť populárna je reforma práce, o ktorej rokovala ministerka práce Díazová s podnikateľmi i odbormi. Obmedzuje výrazne rozšírené využívanie zmlúv na dobu určitú.
PETER WEISS: Démonizovanie všetkých prúdov demokratickej ľavice an bloc viedlo k tomu, že súboj pravice s ňou sa vo verejnom priestore menil na súboj dobra so zlom.
MICHAL HORSKÝ: Predčasné voľby klopú na dvere, no nedejú sa žiadne tektonické otrasy. Niektorí politici sa snažia o spájanie síl, niektorí zas o rozdeľovanie. Kam to celé smeruje?