PETER WEISS: Démonizovanie všetkých prúdov demokratickej ľavice an bloc viedlo k tomu, že súboj pravice s ňou sa vo verejnom priestore menil na súboj dobra so zlom.
MICHAL HORSKÝ: Predčasné voľby klopú na dvere, no nedejú sa žiadne tektonické otrasy. Niektorí politici sa snažia o spájanie síl, niektorí zas o rozdeľovanie. Kam to celé smeruje?
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Bolsonarovi nestačili ani roky rasistickej antisociálnej propagandy v mene svojráznych evanjelikálnych výkladov Nového zákona, aby krajinu presvedčil.
BORIS ZALA: O „civilizačnom“ vychýlení tejto vlády nemožno pochybovať. Jej hlásenie sa k „Západu“ je len manifestácia geopolitickej príslušnosti. Obsah reálnej politiky má však veľmi ďaleko od „európskych štandardov“.
IVAN HOFFMAN: Liberáli, ktorí v politickom strede vytunelovali ľavicu s pravicou, sa postupom času stali extrémistami.
IGOR DANIŠ: Poslanec Blaha má talent priťahovať pozornosť. Podarilo mu to aj teraz. Napísal knihu „Lenin a 21. storočie“. Podpísať sa pod ňu ale zabudol. Hanbil sa? Urobil zámerne?
BORIS ZALA: Víťazstvo Le Penovej by otvorilo dvere nezadržateľnej vlne moderného fašizmu. Spory socialistov a liberálov sú tvárou v tvár tomuto nebezpečenstvu nevinnou polemikou.
PETER WEISS: Je hoden obdivu ľavičiara autoritársky prezidentský režim pretavený do systému osobnej moci, ktorý úzku vládnucu triedu ochraňuje policajným a súdnym aparátom?
JURAJ DRAXLER: Tradičná ľavica zaniká nielen v Česku ale aj v mnohých krajinách Západu. No a v inštitucionálne a kultúrne neutrasených podmienkach strednej a východnej Európy je ľavica v podstate mŕtva.
MARIÁN REPA: ČSSD a KSČM vo voľbách síce neuspeli, no ľavicoví voliči nezmizli. Otázne je, či sa vyprázdnený ľavicový priestor pokúsi obsadiť ANO, alebo sa nájde niekto a vzkriesi sociálnu demokraciu.
BORIS ZALA: Za osobnými nesympatiami, nenávisťou a nevôľou prebieha tichý, ale stáli zápas o orientáciu Slovenska. Nie je len zápasom posledných dní.
ROBERT ŽANONY: Bola to vcelku absurdné situácia. V diskusnej relácii RTVS sedeli traja ľavičiari, hovorili o problémoch či dokonca zániku tohto hnutia, no ani slovo nepadlo o modeli, ktorý stále veľmi dobre funguje.
Denník Pravda v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v SR, pripravil sériu diskusných relácií Slovenská ľavica 2021. Názov tretieho dielu znie Reformná a sociálna.
BORIS ZALA: Obdiv ľavičiarov k Rusku, ktoré Putin cieľavedome premenil na vzorový mix štátneho a oligarchického kapitalizmu a osobitosť Ruska postavil na nacionalistickej ideológii a pravosláví, je pozoruhodný.
IGOR DANIŠ: Medzi OĽaNO a SaS sa rozhorel klasický spor medzi ľavicou a pravicou: Igor Matovič chce zvyšovať výdavky a dane, Richard Sulík naopak.
PETER WEISS: Milan Ftáčnik bol skvelý chlap. Zostane súčasťou pamäti masy študentov, pedagogických kolegov, učiteľov, poslancov, ako aj členov vlády.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: „Moderná“ ľavica kradne témy liberálom, tradičná ľavica konzervatívcom. Kto ju teda potrebuje? To pávie perie trčí na všetky strany.
ALENA KREMPASKÁ: Joe Biden chce zvýšiť dane korporáciám a najbohatšiemu 1 % populácie. Vyzval tiež Kongres, aby prijal zákon o ochrane práva na zakladanie odborov.
MARTIN MAKARA: Nadpráca, ktorú Keir Starmer vykonal dočasným vylúčením svojho predchodcu, nie je ani tak prejavom nekompromisného postoja voči antisemitizmu, ako gestom navonok.
JOACHIM BECKER: Zatiaľ čo demonštrácie v Slovinsku smerujú proti nacionalistickej politike pravice, v Srbsku a Bulharsku sa protestujúci usilujú spochybniť oligarchický charakter štátu.