MARTIN MAKARA: Nadpráca, ktorú Keir Starmer vykonal dočasným vylúčením svojho predchodcu, nie je ani tak prejavom nekompromisného postoja voči antisemitizmu, ako gestom navonok.
JOACHIM BECKER: Zatiaľ čo demonštrácie v Slovinsku smerujú proti nacionalistickej politike pravice, v Srbsku a Bulharsku sa protestujúci usilujú spochybniť oligarchický charakter štátu.
MARTIN KRNO: Podľa Fica hlavným súperom Smeru je súčasná koaličná vláda. Budú jej visieť na krku ako buldog a urobia všetko pre to, aby jej v určitom okamihu prehrýzli krčnú žilu.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: O autentickej ľavici sa vedú dlhé reči. Má byť priateľská k menšinám, k slabším, k Rómom, k utečencom, k odkázaným... Lenže, čo keď ľudia volia bruchom?
IGOR DANIŠ: Robert Fico sa v poslednom čase chváli svojou ľavicovosťou. Bol však Smer-SD skutočne sociálnodemokratickou stranou alebo sa tak len tváril?
MARIÁN REPA: Viac ako dve dekády bol Smer hegemónom ľavej časti politického spektra. Proti nemu stála rozdrobená pravica. Teraz sa karta obrátila.
BORIS ZALA: Ocitlo sa Slovensko nad priepasťou? No nemyslím si to. Iba sa „vyšinulo“. Do celej zmesky krajností, nevypočítateľností, fanatizmu a fundamentalizmu.
IVAN ŠUŠA: Nový subjekt v druhej Conteho vláde – Demokratická strana – sa snaží presvedčiť Talianov, že to s ľavicovou a prosociálnou politikou myslí vážne.
IGOR DANIŠ: Sociálna demokracia vyšla z volieb do Európskeho parlamentu výrazne oslabená a prestala byť dominantnou politickou silou.
Politológ Tomáš Profant z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe hovorí pre TV Pravda o rizikách, ktoré prináša príjmová nerovnosť vo svete aj na Slovensku.
Nemecká kancelárka pochádza z bývalej NDR a zažila komunizmus na vlastnej koži. Aj preto stále odmieta spoluprácu s touto stranou.
V roku 2013 držala ľavica 10 z 11 kľúčových radníc Toskánska, teraz má iba tri.
PETER WEISENBACHER: Pred niekoľkými dňami prebehla médiami správa o zásahu nemeckej polície proti ľavicovým „extrémistom“.
Strany demokratickej koalície nevedia využiť šancu na zoadenie Orbánovho Fideszu, píše internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.
ŠTEFAN HORVÁTH: Výsledky nedávnych volieb v Nemecku, Rakúsku a Česku potvrdzujú dlhodobejší trend ústupu európskej ľavice z jej pozícií.
Latinskoamerické ľavicové hnutie, ktoré bolo predtým široko zjednotené, sa po mesiacoch krízy vo Venezuele zmieta v rozporoch.
PETER JAVŮREK: Nezaslúžia si u nás voliči lepšie možnosti výberu? Určite. A využijú ich? Aj motyky, ako vieme, občas strieľajú. Väčšinou však nie.
LUKÁŠ JELÍNEK: Českí sociálni demokrati dobiehajú rozbehnutý vlak. Nespreneverili sa svojmu programu, ako niektoré iné ľavicové strany v Európe, ale pre samotné vládnutie nestíhajú hovoriť s voličmi.
V Európskej rade je ich spolu najviac. Socialisti majú z 28 lídrov EÚ osem členov, medzi nimi aj slovenského premiéra Roberta Fica.
JURAJ DRAXLER: Pre každú európsku krajinu je dnes zásadná otázka, či sa ľudia dajú zmobilizovať pre budovanie trochu lepšej spoločnosti.