Doplnkové ordinačné hodiny by mali byť pre všeobecných lekárov a špecialistov nepovinné. Pacient sa v rámci nich má objednať, za vyšetrenie si bude musieť zaplatiť.
Niektoré skupiny, ktoré združujú všeobecných praktických lekárov, vyzývajú lekárov, aby nerobili dobrovoľne prehliadky mŕtvych tiel, tvrdí minister.
MARTIN REPA: O nedostatku lekárov sa síce hovorí už roky, no žiadne zásadné opatrenia v tejto oblasti sa doteraz neurobili, a tak sa situácia neustále zhoršuje.
To, že v súčasnosti aj lekári špecializovanej ambulantnej starostlivosti majú povinnosť vykonávania prehliadok, lekári považujú za neprijateľné.
Pokuty budú dostávať tí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorým v pripojení sa do eZdravia nič nebráni.
SR si v rebríčku EHCI počínala dobre aj v oblasti informovanosti a práv pacientov, horšia bola situácia v prípade výsledkov zdravotnej starostlivosti.
Marián Šoth označil vekový priemer lekárov za katastrofu. Riešenie vidí aj v minimálnej platbe pre ambulanciu vo výške aspoň 5500 eur.
Na Slovensku vznikol projekt Druhý názor lekára, ktorý umožňuje pacientovi za poplatok získať vyjadrenie aj iného odborníka k svojej diagnóze či možnostiam jej liečby.
Lekári zo 68 nemocníc upozornili britskú premiérku Mayovú, že pacienti zomierajú na chodbách preplnených pohotovostí patriacich pod štátny systém.
Tento nedostatok neodstráni podľa zväzu ani prijatý inštitút doplnkových ordinačných hodín.
V 51. týždni nahlásili lekári 46 599 akútnych respiračných ochorení.
Lekári apelujú na kompetentných, aby sa začali zaoberať načrtnutými problémami ešte pred 1. januárom 2018.
BRANISLAV POTANČOK: Jediné pozitívum najnovšej úpravy zákona je to, že sa konečne viac hovorí o doplnkovom zdravotnom poistení.
Lekárske aj pacientske združenia sa rozchádzajú v názoroch na doplnkové ordinačné hodiny aj poplatok v maximálnej výške 30 eur.
Petícia, ktorú organizujú všeobecní lekári pre dospelých, dosiahla doposiaľ podporu viac ako 42-tisíc podpisov.
Spôsob odmeňovania zdravotníkov by sa na Slovensku mohol v budúcnosti zmeniť.
Predpisovanie receptov či vyberanie stehov dnes robia lekári. O pár mesiacov to tak nemusí byť. Pri niektorých výkonoch ich nahradia zdravotné sestry.
Obvinený lekár Jozef P. naďalej pracuje vo Fakultnej nemocnici Nitra.
Ministerstvo zdravotníctva mení všeobecným lekárom časy. Z nočných pohotovostných hodín im síce ubralo, zato pridalo na bežnej ordinácii.
Asociácia súkromných lekárov SR a Slovenská lekárska komora kritizujú plánované rozšírenie ordinačného času pre všeobecných lekárov.