Ambulantní lekári rokovali s poisťovňou Dôvera a konečne došlo k dohode.
TIBOR GILÁNI: Výška príjmu slovenských lekárov tvrdo závisí od ich výkonov, dĺžky pracovnej pohotovosti, počtu nočných služieb i pacientov.
Lekári a sestry chýbajú v nemocniciach aj v ambulanciách, v niektorých mestách nevedia vôbec zohnať zubárov či ortopédov.
Lekárov je na Slovensku nedostatok, ohrozené sú prevažne menšie mestá, kde chýbajú nielen v nemocniciach, ale aj v ambulanciách.
S výpoveďami lekárov aj sestier sa v štátnych nemocniciach v hlavnom meste roztrhlo vrece. Väčšina z nich odchádza za vyššími platmi k súkromníkom.
Najdôležitejšie oddelenie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave opúšťa tím lekárov vrátane primára Ivana Vuleva.
Hovoríte si aj vy: načo mám ísť k lekárovi, keď ma nič nebolí? Je to však chyba. Preventívne prehliadky sú dôležité predovšetkým kvôli predchádzaniu ochoreniam.
Detskí lekári sľubujú od septembra prísnejšie dodržiavanie pravidiel pri vydávaní potvrdení o chorobe – ospravedlneniek.
Pacient v Bratislavskom kraji rýchlejšie rozozná, či prišiel do falošného zdravotníckeho zariadenia.
Slovenská lekárska komora chce konkurovať IT spoločnostiam, ktoré sa lekárom už viac ako dvadsať rokov starajú o počítače a počítačové systémy.
Medzi pacientom a lekárom je intímny, krehký vzťah, ktorý ovplyvňuje celú liečbu. Samotné vedomie poskytnutej pomoci prináša pacientovi ozdravné účinky.
VINCENT TÓTH: Naši lekári si pred časom vybojovali zvýšenie platov. Napriek tomu absolventi medicíny odchádzajú za lepším zárobkom do Nemecka, Rakúska či susedného Česka.
Všeobecných lekárov už koncom tohto roka čakajú nové povinnosti. V ordinácii budú musieť stráviť minimálne 30 hodín týždenne, to znamená šesť hodín každý deň.
Preventívne prehliadky u všeobecných aj zubných lekárov by sa mali rozšíriť. V prípade detí starších ako 15 rokov a dospelých pribudnú pečeňové testy.
Ministerstvo zdravotníctva mení systém pohotovostí a už nepočíta s výjazdmi lekárov, ktorí k pacientom prichádzajú v noci alebo po bežných ordinačných hodinách.
Tiesňové linky 155 a 112 nebudú slúžiť len na privolanie záchranky pri ohrození života.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil pilotný projekt dobrovoľného označovania ordinácií a lekární špeciálnou nálepkou.
Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.
Desaťtisíce zdravotníkov budú cestovať na otočku do hlavného mesta len na to, aby si vyzdvihli kartičku s čipom. Musia tak urobiť do konca októbra.
Od mája má mať Šaľa opäť svoju polikliniku. Bude patriť pod Nitriansky kraj ako jeho rozpočtová organizácia. Lekári by tak mali byť opäť pod jednou strechou.