Lekárski odborári vláde vyčítajú nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov.
Talianski lekári úspešne transplantovali pacientovi pečeň od darkyne, ktorá mala 100 rokov.
Vyčerpanie a dlhodobé neriešenie problémov dohnali lekárov k radikálnemu kroku.
Návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo je pre ministerstvo aj organizácie naprieč celým zdravotníctvom neakceptovateľný.
Výpovede lekárov neveštia nič dobré. Na Slovensku sa môžu objaviť lokality bez dostupnej zdravotnej starostlivosti. Naposledy to Slováci zažili pred sto rokmi. Ako sa vynašli?
Výpovede podľa ministra zdravotníctva podalo okolo 2000 lekárov.
IGOR DANIŠ: Lekárski odborári požadujú tiež vyliečenie pretrvávajúcich chorôb v zdravotníctve. Ako správni lekári by mali okrem bolesti vedieť určiť aj diagnózu a liečebný postup.
Lekárom od soboty začnú plynúť výpovedné lehoty. Ak sa s vládou nedohodnú, od 1. decembra z nemocníc odídu.
Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.
Ministerstvo ďalej pochybuje, že 3,5 tisíca lekárov skutočne odíde. Hromadné výpovede pritom ochromia hlavné nemocnice a spôsobia kolaps systému už v decembri.
Vláda navrhuje prerokovať materiál v skrátenom legislatívnom konaní.
Rezort lekárom odkazuje, že ich požiadavky sú nesplniteľné. Upozorňujú, že odborári žiadajú pre lekárov so 40 ročnou praxou navýšenie o 3206,90 eur.
Premiér pripúšťa, že by hlasovanie nemusel ustáť.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: To, že slovenské zdravotníctvo dožilo do roku 2022, je takmer zázrak. Už prvé kroky jeho „transformácie“ vstupom súkromného sektora pripomínali Klondike.
Pozrite si v tabuľkách porovnanie ročných platov lekárov, sestier a záchranárov v Európe.
MARIÁN REPA: Žabomyšie vojny v koalícii už okrem samotných aktérov takmer nikoho nezaujímajú. Popri zdražovaní však ľudí trápia oveľa viac predlžujúce sa čakacie lehoty na operácie.
Vedcom sa podarilo zmeniť krvnú skupinu troch darcovských obličiek. Ide podľa nich o prevratný objav, ktorý by mohol výrazne zvýšiť šance pacientov čakajúcich na transplantáciu.
Lekárski odborári od vlády nedostali dva sľúbené varianty návrhov.
MARIÁN REPA: Zástupcovia lekárov a predstavitelia vlády sa opäť nedohodli. Je päť minút po dvanástej, no nik z kompetentných akoby si to neuvedomoval. Hrozí, že na jeseň nebude mať kto ošetrovať pacientov.
Zmes bylín, alkohol, alebo omračujúci úder do hlavy, či dokonca obojstranná kompresia krčnej tepny. Aj takto sa pred stáročiami snažili naši predkovia tlmiť bolesť.