Ministerstvo ďalej pochybuje, že 3,5 tisíca lekárov skutočne odíde. Hromadné výpovede pritom ochromia hlavné nemocnice a spôsobia kolaps systému už v decembri.
Vláda navrhuje prerokovať materiál v skrátenom legislatívnom konaní.
Rezort lekárom odkazuje, že ich požiadavky sú nesplniteľné. Upozorňujú, že odborári žiadajú pre lekárov so 40 ročnou praxou navýšenie o 3206,90 eur.
Premiér pripúšťa, že by hlasovanie nemusel ustáť.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: To, že slovenské zdravotníctvo dožilo do roku 2022, je takmer zázrak. Už prvé kroky jeho „transformácie“ vstupom súkromného sektora pripomínali Klondike.
Pozrite si v tabuľkách porovnanie ročných platov lekárov, sestier a záchranárov v Európe.
MARIÁN REPA: Žabomyšie vojny v koalícii už okrem samotných aktérov takmer nikoho nezaujímajú. Popri zdražovaní však ľudí trápia oveľa viac predlžujúce sa čakacie lehoty na operácie.
Vedcom sa podarilo zmeniť krvnú skupinu troch darcovských obličiek. Ide podľa nich o prevratný objav, ktorý by mohol výrazne zvýšiť šance pacientov čakajúcich na transplantáciu.
Lekárski odborári od vlády nedostali dva sľúbené varianty návrhov.
MARIÁN REPA: Zástupcovia lekárov a predstavitelia vlády sa opäť nedohodli. Je päť minút po dvanástej, no nik z kompetentných akoby si to neuvedomoval. Hrozí, že na jeseň nebude mať kto ošetrovať pacientov.
Zmes bylín, alkohol, alebo omračujúci úder do hlavy, či dokonca obojstranná kompresia krčnej tepny. Aj takto sa pred stáročiami snažili naši predkovia tlmiť bolesť.
Odôvodňujú to dlhodobým neriešením problémov v poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti i legislatíve, ale aj absenciou diskusie o finančnom ohodnotení zdravotníckeho personálu.
Heger lekárov od hromadných výpovedí neodradil. Čas má do konca júna.
Lekári chceli upozorniť na to, že služby ťahajú aj za služobne mladších kolegov, ktorí na pohotovosti odmietajú slúžiť.
MARIÁN REPA: Detskej pohotovosti v Nitre hrozí kolaps. Napriek tomu, že v tejto oblasti prebehla zásadná reforma, podobné správy sa v médiách pravidelne opakujú. Dôvod je prostý: slabé finančné ohodnotenie lekárov.
Britskí vedci očakávajú ďalšie prípady opičích kiahní, ktoré sú už hlásené z Európy aj USA, napísal britský denník The Guardian.
Lekári o Riškovi povedali, že možno nebude chodiť, vidieť ani počuť. On sa však nezastaví.
Paul Spiegel (WHO): Prešiel som už veľa regiónov, kde prichádzajú utečenci z Ukrajiny, ale pri pohľade na UCC v Košiciach môžem povedať - skvelá práca.
Lekári by mali pred predpísaním liekov vykonať analýzu DNA pacienta, aby znížili riziko vedľajších účinkov a zaistili, že každý jednotlivec dostane správne liečivo.
Každý, kto prichádza z Ukrajiny a potrebuje lekársku pomoc, ju dostane. Samozrejme, bezplatne. Pomáhajú aj ukrajinskí lekári.