Prerozdelenie je podľa odborov netransparentné, pochybné a v prospech súkromných nemocníc.
Heger priznal, že finálne znenie memoranda s LOZ nečítal.
IGOR DANIŠ: Kde je vôľa, tam je cesta. A vôle v zdravotníctve akosi chýba.
Návrh trestať manažment nemocníc za nezabezpečenie dostatočného počtu zdravotníkov je podľa Jozefa Čentéša absurdný.
Ak by nedostatok personálu spôsobil smrť viacerých ľudí, mohlo by to znamenať dokonca až 15 rokov za mrežami.
Pripomínajú, že naďalej trvajú na všetkých ôsmich požiadavkách a vyzývajú vládu, aby splnila, k čomu sa zaviazala.
Hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve podalo vlani vyše 2100 lekárov.
Takéto hazardovanie ministra financií Igora Matoviča so zdravím obyvateľov je cynické, tvrdí líder strany Hlas Peter Pellegrini o dohode lekárskych odborov s vládou.
Situácia bola osobitne Igorom Matovičom tak vyeskalovaná, že zdravotníctvu hrozil krach, hovorí exministerka spravodlivosti a poslankyňa strany SaS Mária Kolíková.
Podľa analytika INEKO Dušana Zachara prosba premiéra Hegera o pomoc v zahraničí potvrdzuje, že počíta s tým, že vláda sa s lekármi nedohodne.
IGOR DANIŠ: Táto kríza nám naplno odhalila, že túto vládu riadi Igor Matovič, nie Eduard Heger. Ten opäť svojmu straníckemu šéfovi iba asistoval.
Vláda sa pripravuje aj na vyhlásenie núdzového stavu.
IGOR DANIŠ: Kollár bude celou svojou váhou tlačiť na dohodu s lekármi, a bude to možno on, kto si pripíše nakoniec víťazné body.
IGOR DANIŠ: Ak kameňom úrazu bude iba negatívny postoj ministra financií, tak potom premiér môže výpovediam lekárov ľahko zabrániť: dať konečne výpoveď Igorovi Matovičovi.
Zástupcovia lekárov a vlády sa stále nedohodli. Matovič trvá na svojej ponuke zvýšenia platov o 35 percent. Od lekárov očakávajú definitívnu odpoveď v stredu.
IGOR DANIŠ: Kto je tu vlastne premiérom, Heger alebo Matovič? Ak Heger, tak bude konečne musieť buchnúť do stola a urobiť si vo vláde poriadok.
IGOR DANIŠ: Boris Kollár sa vyjadril jasne. Buď sa vláda s lekármi dohodne, alebo odíde z koalície. Je si vedomý, že kolaps zdravotníctva by politicky neprežil.
Lekárski odborári vláde vyčítajú nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov.
Štát môže kolaps systémy oddialiť zatiahnutím ručnej brzdy v podobe núdzového stavu. Pre lekárov by to znamenalo povinne sa hlásiť na pracovisku.
Urgentná zdravotná starostlivosť bude fungovať v každom prípade, povedal minister k situácii po 30. novembri.