Za právo byť doživotným vládcom je potrebné dať rovnaké výsady svojim dvoranom. Šéfa Kremľa obklopujú sedemdesiatnici.
Odtajnené správy v archíve ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone odhaľujú , na čo boli USA pripravené, keby Moskva ešte silnejšie napla svoje svaly.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Zvykneme sa pýtať sami seba, kto bol najväčší Slovák 20. storočia. Za tých sto rokov Slovensko malo len dvoch politických velikánov: Milana Rastislava Štefánika a Alexandra Dubčeka.
Z Paríža sa Američania dopočuli, že invázia je neodvratná. Naopak, ktorý komunistický líder neveril, že Moskva použije brutálnu silu?
Ako vyzeralo stretnutie šéfa Bieleho domu so sovietskym veľvyslancom, keď vojská krajín Varšavského paktu začali v auguste 1968 obsadzovať Československo?
Likvidácia Pražskej jari mala dôsledky aj pre politiku USA v Európe. Špekulácie o znížení počtu amerických vojakov na jej území boli zrazu zbytočné.
Sprístupnené dokumenty v archíve ministerstva zahraničných vecí USA obsahujú cenné informácie o udalostiach súvisiacich s inváziou do Československa.
Ruskí historici sú presvedčení, že obsadenie Československa v roku 1968 bolo potrebné. Jeden z nich chváli kolaboranta, ktorý zradil Dubčeka.
Alexander Dubček veľmi rýchlo po svojom zvolení na čelo komunistickej strany klesol v očiach Leonida Brežneva. Poukazujú na to tajné správny CIA, ktoré americká spravodajská služba odtajnila po niekoľkých desaťročiach.
Rozhodnutie demontovať bustu jedného z lídrov vtedajšieho Sovietskeho zväzu bolo prijaté na základe ukrajinského zákona o zákaze imperiálnych a komunistických symbolov.
Spolu s macchiavelistickým pragmatizmom mal Štrougal schopnosti a energiu, nebol okázalý politik. To mu podľa CIA mohlo poslúžiť, aby sa stal človekom Moskvy v československom vedení.
Niekdajší šéf Kremľa sa netušiac stal liečiteľom duše. Udialo sa to, keď Leonid Brežnev poslal vojakov rozdrviť obrodný proces v bývalom Československu.
Sovietska Ukrajina a jej predstavitelia zohrali kľúčovú úlohu pri násilnom prerušení demokratizačného procesu nazývaného Pražská jar.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Brežnev mal 75 rokov, Andropov 69 a Černenko 75. V USA sa o vodcovstvo pobijú 74-ročný Trump a 79-ročný Biden.
IGOR GREXA: De Gaulle povedal, že človek po šesťdesiatke by nemal preberať štátnické zodpovednosti - akurát to sám nedodržal: prezidentský úrad opustil v 79 rokoch.
Súčasťou vodičského preukazu je i kupón, nepoškvrnený žiadnou dierkou. Tými totiž vtedajší milicionári čoby strážcovia zákona vyznačovali prehrešky vodičov.
PETER JAVŮREK: Nehodláme slúžiť ako kanonenfuter komplexom bývalého impéria, ktoré pre nedostatok pozitívnych správ zo súčasnosti musí falšovať správy o minulosti.
Alexandra Dubčeka vystriedal pred 50 rokmi Gustáv Husák. Na vrchole moci v spoločnom štáte Slovák nahradil Slováka.
Nechýbalo veľa a sovietsky vodca Leonid Brežnev mohol necelého pol roka po tom, čo poslal tanky do Československa, skončiť na márach.
Denník Pravda prináša seriál Tajné správy CIA o Československu. Opiera sa o odtajnené správy americkej tajnej služby, ktoré zostavovala od začiatku roku 1968.