Kto zo Slovákov čítal Jasnopolianske zápisky? Okrem hŕstky znalcov zrejme málokto. V slovenčine doteraz nevyšli tieto fenomenálne denníky Dušana Makovického, osobného lekára spisovateľa Leva Tolstého.
Hoci autorovi priniesli príbehy o fiktívnom vyšetrovateľovi slávu a uznanie, Doyle to neprijímal s nadšením.
Nič nebolo samoúčelné, všetko smeruje k hlavnému zámeru: pomôcť aktérom tanečnými výrazovými prostriedkami prerozprávať dej a rôznorodé emócie.
Tvorivý tím adaptoval do divadelného tvaru, s využitím audiovizuálnych prvkov, "sexuálnu” novelu Kreutzerova sonáta, ktorú napísal Lev Nikolajevič Tostoj.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Novinári dnes totiž nie sú viac ani menej ako poštári. Majú doniesť správy. A keď ich neprinesú, tak sa tiež nič nestane.
Medzi veľké osobnosti nielen našej kultúry patril aj lekár Dušan Makovický. Okrem iného bol dlhé roky osobným lekárom L. N. Tolstého. Zomrel pred 12.3. 1921.
VLADIMÍR BARBORÍK: Rok 2018 sa nesie v znamení 190. výročia narodenia velikána ruskej a svetovej literatúry - Lva Nikolajeviča Tolstého.
Na záver divadelnej sezóny pripravilo Slovenské národné divadlo skutočný kúsok pre milovníkov klasickej literatúry a moderného divadla v jednom – dramatizáciu románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier.
Kniha je výberom na Slovensku doteraz nepublikovaných poviedok, esejí a publicistických článkov, spojených obrazom L. N. Tolstého.