Netreba ho predstavovať, na pohľad ho pozná každý. No jeho liečivé účinky stoja za osobitnú zmienku.
Patrí k našim prvým jarným kvetom, začína sa objavovať v čase, keď je na niektorých miestach ešte sneh. Vyzerá pekne a pomáha liečiť.
Je priam trestuhodné, že popri rôznych exotických rastlinách, ktoré dnes máme bežne dostupné, zabúdame na domáce poklady.
Keď chrípky a kašeľ nemajú konca, organizmus treba posilniť. Príroda nám ponúka silný prostriedok na podporu imunity.
Vonia po jablkách, posilňuje imunitu a pôsobí proti zápalom a baktériám. Nenápadná rastlina prináša nášmu zdraviu ešte oveľa viac.
Je nielen krásny, ale aj užitočný. Do záhrady dokáže prilákať opeľovače a odpudiť z nej škodcov. Okrem toho je veľmi zdravý.
Kedysi sa konzumovala čerstvá alebo sušená, dnes ju poznáme najmä spracovanú v čajoch, ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti.
Nenápadná rastlina nezaujme vzhľadom, zato svojimi liečivými účinkami áno. Je neoceniteľným prírodným sedatívom.
Pestuje sa ako okrasná trvalka, no je aj významnou liečivou rastlinou. Pomáha koži, srdcu i prieduškám, teraz na jeseň sa zbierajú jej liečivé korene.
Keď je rastlina pekná aj liečivá, mali by sme jej v záhrade nájsť miesto. Po celé leto sa potom môžeme tešiť z kvetov, ktoré nám neskôr v zime pomôžu prekonať choroby.
Od júna do septembra zbierame vňať liečivej rastliny, ktorá upokojuje a uľavuje od ženských bolestí. Dá sa z nej pripraviť účinný čaj aj tinktúra.
Záhradkári ju považujú za burinu, zároveň ju zbierame ako liečivú rastlinu. Žihľavu pozná hádam každý, no predsa sú aj veci, ktoré o nej ešte stále nevieme.
Skrášli každú záhradu a v kuchyni sa s ňou dajú robiť divy. Pestovanie je ľahšie, než si myslíte a funguje aj ako skvelé liečivo. Nastáva čas zberu artičoky.
Nechýba v žiadnej slovenskej domácnosti, dopestovať sa dá ľahko. Varenie si bez nej nedokážeme predstaviť a ani si neuvedomujeme, že máme v kuchyni malý liečivý zázrak.