Sedemdesiat rokov po tom, čo spisovateľ Ian Fleming stvoril Jamesa Bonda, sa dedičia jeho autorských práv rozhodli, že upravia a znova vydajú 14 románov s agentom 007.
Na výstave v Paríži predstavia svetovú raritu. Prvý raz si tam návštevníci budú môcť pozrieť Čikdži - najstaršiu zachovanú knihu na svete.
Ruské knihy vrátane klasikov, ako sú Tolstoj, Dostojevskij, Puškin, Čechov či Turgenev, miznú z ukrajinského života.
Čilský básnik Pablo Neruda bol otrávený. Uviedla to rodina tohto nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ktorá sa odvoláva na novú správu medzinárodných expertov.
Za zakladateľa klasickej divadelnej komédie je považovaný jeden z najväčších dramatikov histórie vôbec Jean-Baptiste Poquelin, známy ako Molière.
Recenzia knihy Arthura Koestlera Tma na poludnie, ktorá vyšla vo vydavateľstve Brak.
Na Valentína sa oslavuje láska. Niekto si pod tým predstaví pokojnú náklonnosť, láskavosť, niekto vzplanutie. Prvé slová sú možno dôležitejšie ako prvé bozky. Najmä literatúra dáva láske krídla. Čo sa z nej dozvieme?
Známy japonský spisovateľ Haruki Murakami vydá po šiestich rokoch novú knihu. Román, ktorého názov ani námet vydavateľ zatiaľ neodhalil, vyjde v japončine 13. apríla.
Spisovateľka Krista Bendová by sa tento rok 27. januára dožila stovky. Je to neuveriteľné, myslím na ňu stále ako na mladú. Odišla však už dávno, v roku 1988, a to ako 65-ročná.
Juraj Šebesta nám priblížil zákulisie knižného „Oscara“ a svojej tvorby.
Pozostalosť obsahuje zhruba 150 nevydaných textov a tiež Bernhardovu korešpondenciu s ďalšími známymi spisovateľmi.
Najprv zažila veľké sklamanie, keď na jej prvú autogramiádu prišli len dvaja ľudia, no len čo sa posťažovala na sociálnych sieťach, utešovali ju takí slávni autori ako Stephen King či Margaret Atwoodová.
Rakúsky spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ Peter Handke, ktorý sa narodil 6. decembra 1942, je nekonvenčným autorom niekoľkých desiatok próz, hier a esejí.
Najväčší úspech mali Lappierove diela, ktoré napísal v spolupráci s Američanom Larrym Collinsom. Najznámejším z nich je Horí už Paríž? z roku 1965.
Recenzia knihy mladého autora Jakuba Speváka, v ktorej hlavný hrdina dohliada na vlastný kar.
Serhij Žadan bol tento rok nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. Hoci túto cenu nezískal, koncom októbra mu na knižnom veľtrhu vo Frankfurte udelil Zväz nemeckých kníhkupcov cenu za mier. Pre Pravdu poskytol prvý rozhovor v slovenských médiách.
Hodiny z roku 1998 inšpirovala tvorba vrcholnej predstaviteľky literárneho modernizmu Virginie Woolfovej. Cunningham vydal desiatku diel, viacero z nich bolo preložených aj do češtiny.
Súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok tento rok rozšírili aj o kategórie rozprávka a komiks, celkovo sa do nej prihlásilo 49 autorov.
Dnes to oznámilo mesto Braunschweig, ktoré spoločne s nemeckým rozhlasom Deutschlandfunk ocenenie sponzoruje.
Košickí a prešovskí študenti, ktorých "kopne múza", sa môžu zapojiť do literárnej súťaže Via Litera.