Juraj Šebesta nám priblížil zákulisie knižného „Oscara“ a svojej tvorby.
Pozostalosť obsahuje zhruba 150 nevydaných textov a tiež Bernhardovu korešpondenciu s ďalšími známymi spisovateľmi.
Najprv zažila veľké sklamanie, keď na jej prvú autogramiádu prišli len dvaja ľudia, no len čo sa posťažovala na sociálnych sieťach, utešovali ju takí slávni autori ako Stephen King či Margaret Atwoodová.
Rakúsky spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ Peter Handke, ktorý sa narodil 6. decembra 1942, je nekonvenčným autorom niekoľkých desiatok próz, hier a esejí.
Najväčší úspech mali Lappierove diela, ktoré napísal v spolupráci s Američanom Larrym Collinsom. Najznámejším z nich je Horí už Paríž? z roku 1965.
Recenzia knihy mladého autora Jakuba Speváka, v ktorej hlavný hrdina dohliada na vlastný kar.
Serhij Žadan bol tento rok nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. Hoci túto cenu nezískal, koncom októbra mu na knižnom veľtrhu vo Frankfurte udelil Zväz nemeckých kníhkupcov cenu za mier. Pre Pravdu poskytol prvý rozhovor v slovenských médiách.
Hodiny z roku 1998 inšpirovala tvorba vrcholnej predstaviteľky literárneho modernizmu Virginie Woolfovej. Cunningham vydal desiatku diel, viacero z nich bolo preložených aj do češtiny.
Súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok tento rok rozšírili aj o kategórie rozprávka a komiks, celkovo sa do nej prihlásilo 49 autorov.
Dnes to oznámilo mesto Braunschweig, ktoré spoločne s nemeckým rozhlasom Deutschlandfunk ocenenie sponzoruje.
Košickí a prešovskí študenti, ktorých "kopne múza", sa môžu zapojiť do literárnej súťaže Via Litera.
Počas štyroch dní na festivale predstavia maďarský preklad 29 slovenských diel a desať diel maďarských spisovateľov žijúcich na Slovensku.
Rozhovor s Ondrejom Hubinským, ktorý preložil román Internát. Jeho autora, ukrajinského spisovateľa Serhija Žadana navrhli na nomináciu na Nobelovu cenu.
Laureátom Ceny LF za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu 2021 sa stal Ján Tazberík za dielo Viditeľnosť záhrady: Veľké sklo.
Na motívy jeho kníh vzniklo veľké množstvo filmových klasík ako Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa či Carrie.
Hlavnú cenu porota udelila za poviedku Self-help, ktorú napísal Kristián Lazarčík z Piešťan, študent VŠVU v Bratislave.
Po útoku na spisovateľa Salmana Rushdieho, ku ktorému došlo minulý týždeň v New Yorku, výrazne narástol záujem o jeho dielo.
Každá nová kniha Stanislava Rakúsa je literárnou udalosťou. Tá najnovšia, Ľútostivosť, sa dostala aj do desiatky adeptov na Cenu Anasoft litera.
Niekoľko románov Salmana Rushdieho vyšlo vo vydavateľstve Slovart. Jeho šéf Juraj Heger má z Rushdieho diela najradšej román Deti polnoci, ktoré získalo prestížnu Man Bookerovu cenu.
Spisovateľ Vladimír Mináč by sa 10. augusta dožil stovky. Zrejme by sa nad tým pousmial úsmevom, ktorý vyjadroval skôr ťarchu existencie než pohodu.