Pred 80 rokmi sa u nás diali zvláštne veci. Polovica územia už bola oslobodená spod nemeckej okupácie, kým jeho zvyšok naďalej spravovala ľudácka vláda. V tejto situácii sa druhým hlavným mestom stali Košice.
Už pred vojnou vyšiel Mein Kampf v 16 jazykoch, hoci Hitler vyhlasoval, že napísal knihu iba pre Nemcov. V slovenčine ani pred vojnou, ani počas nej nevyšiel. Prečo nie?
Rozhovor s filmovou historičkou a kurátorkou Petrou Hanákovou, ktorá v najnovšej knihe približuje zrod slovenskej kinematografie za slovenského štátu (1939 - 1945).
BORIS ZALA: Kultúra vystúpila do popredia zápasu hádam viac ako za čias ministrovania Ivana Hudeca. V centre neľútostného zápasu je ministerka Šimkovičová.
MARTIN KRNO: Po tieto dni môžeme oficiálne a dôstojne oslavovať 29. august ako štátny sviatok, čo nebolo vždy samozrejmé.
Druhého marca Vatikán otvoril archívy týkajúce sa pontifikátu pápeža Pia XII. (1939 -1958). Čo to znamená pre Slovensko porozprával historik Ivan Kamenec (81).
PETER JAVŮREK: Na to, ako často sa fašisti a ľudáci bránia tým, že oni predsa nie sú historikmi, je ich nutkavá potreba hovoriť o histórii priam pozoruhodná.
Slovenská verejnosť, ale aj historiografia sa dosiaľ vyrovnávajú s totalitnými režimami 20. storočia.
História nepozná nijaké "čo by bolo, keby..." Iba fakty. Všetko ostatné sú špekulácie.