Festival tradičnej ľudovej kultúry sa uskutoční v dňoch 2. – 3. septembra (sobota, nedeľa) v Bratislave a privíta majstrov z celého Slovenska.
Medzi ostatnými ľudovými nástrojmi má výnimočné postavenie, preto sa označuje aj ako „kráľovná“.
Jubilejný 40. ročník sa začína už dnes o 14. hodine v amfiteátri v Mníchovej Lehote (okres Trenčín).
Dá sa vajce podkuť ako kôň? Dá! Dokonca aj podkovičkou. Dnes sa skoro zabudnutej technike okúvania kraslíc na Slovensku venuje jediný majster Miroslav Homola.
Malý drevený predmet, ktorý patrí na salaš, sa nedávno prebojoval medzi nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska. Obdivujú ho aj v ďalekej Číne.
Do Bratislavy na Hviezdoslavovo námestie príde viac ako 80 ľudovoumeleckých výrobcov, ktorí zastupujú všetky regióny, a budú predvádzať svoje remeslá.
Milovníci umenia z drôtu si môžu najnovšiu tvorbu umelcov pozrieť na výstave Život v drôte zakliaty v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Podujatie, ktorá sa uskutoční od 23. do 26. júna v Bratislave, ponúka tanečné, hudobné a tvorivé dielne.
Prvý máj bol kedysi veľmi zaujímavým sviatkom. V ten deň sa konali ľudové veselice a majálesy. Rozšírené boli rôzne zvyky a tradície, predovšetkým stavanie či sadenie „májových stromov".
Amfiteáter je centrom jednej z najväčších prehliadok tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku Folklórnych slávností pod Poľanou.
Tradícia láka, ľudia sa vracajú k dreveným formám na pečenie medovníkov a je možné nájsť rezbárov, ktorí ich vyrábajú.
Mladý dizajnér Tomáš Kompaník poznal slovenské výšivky z kníh a múzeí. Lákalo ho ale vidieť ich naživo. Navštívil sto slovenských dedín a z jeho výskumu vznikla pozoruhodná publikácia AHA 100.
Pomocou videí, zvukových nahrávok a pracovných hárkov pre deti oslovuje fanúšikov ľudového umenia.
Detvianske drevené kríže patria k pokladom našej ľudovej kultúry a ozdobám Podpoľania. Vďaka Milanovi Malčekovi ich ľudia budú poznať aj v podobe miniatúr.
Pripomenúť si výšivkárku Máriu Hollósyovú, či vrátiť tradíciu do dediny. To chcú v Cíferi neďaleko Trnavy dosiahnuť prostredníctvom súťaže vo vyšívaní.
Autorom projektu pod názvom Ľudo Slovenský je aforista a publicista Tomáš Ulej.