Lesníci upozorňujú, že kalamitné drevo sa nachádza prevažne v lesoch, ktoré sú v 2. a 3. stupni ochrany, takže bez povolení zo strany príslušných orgánov nemôžu konať.
Slovenskí lesníci sa boli pozrieť do Nemecka, Rakúska a Česka, ako ich kolegovia reagujú na klimatické zmeny a rôzne kalamity.
Opakujúce sa suchá a šíriaci sa lykožrút predstavujú obrovský problém nielen pre lesy na Slovensku či v Česku, ale aj v Nemecku a Rakúsku.
Českí odborníci tento rok odchytávajú lykožrúta prakticky po celej krajine. Kde sa v minulosti na lapačoch objavovali stovky jedincov, teraz sú to desaťtisíce.
Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie lykožrútové kalamity za posledných 20 rokov.
Zbohom a ďakujeme za ryby. Taký odkaz zanechali delfíny ľuďom, keď opúšťali Zem v knihách Douglasa Adamsa Stopárov sprievodca galaxiou.
Český národný park České Švýcarsko mení stratégiu boja s lykožrútom. Doterajší masívny výrub a vznik holých plôch totiž nebol účinný.
Vietor sype do tváre ihly. Biele, bodavé. Mrazivé poryvy mocnejú, až človek zalapá po dychu.
České ministerstvo pôdohospodárstva predstavilo sériu opatrení na boj s lykožrútom. Očakáva sa ďalšie zhoršenie kalamity.
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska tvrdí, že premnoženie lykožrúta spôsobila aj bezzásahovosť chránených území v 5. stupni.
Vo väčšine prípadov sa ukázalo, že odumieranie lesa začalo mimo rezervácie, a teda v porastoch, kde nie sú zásadné obmedzenia.
Cena smrekového dreva v Nemecku prudko klesá. Milióny stromov totiž zničil kôrovec. A koniec kalamity je v nedohľadne.
Ponechanie zvyškov dreva v lesoch podľa lesníkov zásadne sťažuje situáciu so šírením podkôrneho hmyzu a celkové zdravie lesa.
Utlmenie následkov lykožrútovej kalamity v českých lesoch podľa predsedu vlády Andreja Babiša potrvá 15 až 20 rokov.
České lesy pustoší lykožrút. Aby ho zastavili, rúbu sa tisíce hektárov, no už niet strojov ani ľudí, čo by to stíhali robiť.
Debata o lykožrútovi sa v Česku možno prenesie na poslaneckú pôdu. Piráti chcú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze pre jeho premnoženie.
Podkôrny hmyz na Slovensku sa podľa ministerky poľnohospodárstva Gabriely Matečnej rozšíril najviac za polstoročie.
Podľa ochranára a filmára Erika Baláža lykožrút tatranský les nezničil, ale ozdravil. Hovorí o tom v interview pre denník Pravda.
Slovenská lesnícka komora podporuje iniciatívu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej zvolať okrúhly stôl k potrebe riešenia alarmujúcej situácie vysychania Vysokých Tatier.
PAVOL BLAŠKO: Som viac ako 30 rokov organizovaným turistom. Pri prechodoch národných parkov nám býva doslova do plaču, ako to okolo nás vyzerá.