Kliešte sú v tomto roku náramne premnožené a značne nakazené boreliózou, či encefalitídou. Na Slovensku posledné mesiace stúpa ich výskyt a nakaziť sa môžete práve pobytom v lese a prírode.
Začiatok sezóny kliešťov podľa Českého hydrometeorologického ústavu úzko súvisí s počasím.
Je malý, ale dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú, je prevencia.
V akom časovom rozmedzí od kontaktu s kliešťom sa musíte otestovať?
Kliešte sú aktívne už pri teplotách vyšších ako 5 stupňov Celzia.
Je až podivuhodné, koľko rôznych mikroorganizmov dokáže prenášať taký malý tvor, akým je kliešť. Čím okrem boreliózy a encefalitídy nás môžu nakaziť?
Sezóna kliešťov je tu. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami.
Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Ako sa od seba tieto dve choroby líšia? Kam sa kliešte prisajú najčastejšie?
„Po návrate z prírody je nutné vždy sa dôkladne prehliadnuť," radí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV. V poslednej dobe si treba dávať pozor aj v mestách.
V trávnatých porastoch vyšších ako dvadsať centimetrov, v záhradách, parkoch i v lesoch. Kliešte striehnu skoro všade a niektoré prenášajú nebezpečné ochorenia.
Na svete je látka, z ktorej by sa mohla vyrábať vakcína proti lymskej borelióze. Túto chorobu spôsobujú baktérie rodu Borrelia a prenášajú ju kliešte.
Niektorí obyčajní ľudia bez toho, aby poznali vedecké práce, tušia, že koronavírus je predovšetkým krutou daňou za bezočivosť a neúctu ľudí voči prírode.
Je pravda, že padajú zo stromov? Je bezpečné odstrániť kliešťa bez použitia niečoho mastného na jeho pridusenie? V ktorých oblastiach Slovenska je ich najviac?
Čo všetko treba vedieť o kliešťoch? Ako ich treba nájsť a odstrániť? Sú tieto parazity naozaj nezničiteľné?
Pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve dokáže využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na tele na miestach, kde je najjemnejšia koža.
Speváčku Shaniu Twainovú vníma svet najmä z hudobnej stránky, ale čoskoro bude mať šancu ohodnotiť aj jej herecké kvality.
Kanadský spevák Justin Bieber, ktorý patrí medzi najväčšie popové hviezdy súčasnosti, informoval, že trpí na lymskú boreliózu a má mononukleózu.
Avril Lavigne sa po piatich rokoch vracia na scénu s novým singlom. Speváčka sa v ňom zveruje s prežitkami z ťažkej choroby.
Verejnosť si môže dať urobiť analýzu prítomnosti pôvodcov infekčných chorôb v kliešťoch. Prisatého kliešťa je dôležité vybrať čo najskôr, a to tak, aby sa nepoškodil.
Brnianski vedci otestovali na bunkách látku, ktorá je vysoko účinná proti vírusom, ktoré spôsobujú napríklad kliešťovú encefalitídu, západonílsku horúčku, horúčku dengue či vírus zika.