Projekt Slovenskej akadémie vied predstavuje významný krok v boji proti kliešťom.
Správny postup je len jeden a možno vás prekvapí.
Stačí ísť na prechádzku do lesa, vypustiť psa na nepokosený trávnik alebo vyjsť na záhradu a domov sa môžete vrátiť s čiernym pasažierom.
„Sú to potvory, ktoré sa dokážu dobre schovať,“ hovorí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV. V rozhovore sa dozviete, či vám môže kliešť zaliezť do spacieho vaku, na ktorom stupni ho vyprať aj to, ako ho správne poslať do laboratória na vyšetrenie.
Ako správne vybrať kliešťa? Aké sú príznaky boreliózy? Prečo nechať kliešťa vyšetriť? Dozviete sa v článku.
Na sto metroch sa vyskytuje až 15 kliešťov.
Prisatie kliešťa nie je jediná cesta, ako môžete chorobu dostať.
Kliešťom netočte, čo je lepšie robiť namiesto toho?
Kliešte sú v tomto roku náramne premnožené a značne nakazené boreliózou, či encefalitídou. Na Slovensku posledné mesiace stúpa ich výskyt a nakaziť sa môžete práve pobytom v lese a prírode.
Začiatok sezóny kliešťov podľa Českého hydrometeorologického ústavu úzko súvisí s počasím.
Je malý, ale dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú, je prevencia.
V akom časovom rozmedzí od kontaktu s kliešťom sa musíte otestovať?
Kliešte sú aktívne už pri teplotách vyšších ako 5 stupňov Celzia.
Je až podivuhodné, koľko rôznych mikroorganizmov dokáže prenášať taký malý tvor, akým je kliešť. Čím okrem boreliózy a encefalitídy nás môžu nakaziť?
Sezóna kliešťov je tu. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami.
Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Ako sa od seba tieto dve choroby líšia? Kam sa kliešte prisajú najčastejšie?
„Po návrate z prírody je nutné vždy sa dôkladne prehliadnuť," radí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV. V poslednej dobe si treba dávať pozor aj v mestách.
V trávnatých porastoch vyšších ako dvadsať centimetrov, v záhradách, parkoch i v lesoch. Kliešte striehnu skoro všade a niektoré prenášajú nebezpečné ochorenia.
Na svete je látka, z ktorej by sa mohla vyrábať vakcína proti lymskej borelióze. Túto chorobu spôsobujú baktérie rodu Borrelia a prenášajú ju kliešte.
Niektorí obyčajní ľudia bez toho, aby poznali vedecké práce, tušia, že koronavírus je predovšetkým krutou daňou za bezočivosť a neúctu ľudí voči prírode.