MARIÁN REPA: V slovenskom parlamentne už od roku 2010 nemá zastúpenie maďarská etnická strana. Všetky doterajšie snahy zjednotiť rôzne maďarské subjekty boli vopred odsúdené na neúspech.
Po roku a pol ruskej invázie na Ukrajinu sa maďarská menšina v Zakarpatsku cíti byť bližšie ku Kyjevu ako k Budapešti, píše denník Financial Times.
Maďarský premiér kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, že nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v parlamente.
Tri maďarské strany sa do konca roka plánujú spojiť, pretože po februárových parlamentných voľbách sa ani jedna z nich nedostala do Národnej rady.
MARIÁN REPA: Tri maďarské strany podpísali dohodu o vytvorení spoločného subjektu. To, čo ich lídri vnímajú ako krok k záchrane, je zároveň v istom zmysle krokom späť.
Do NR SR sa na základe výsledkov februárových parlamentných volieb nedostala ani jedna strana reprezentujúca maďarskú menšinu.
IGOR DANIŠ: Zjednotenie nebude jednoduché a bude nutné prekonať niekoľko náročných prekážok. Vznikne jedna strana alebo spoločná platforma s viacerými frakciami?
MARTIN KRNO: Matovičl: „Na ceste domov po dni, na ktorý som hrdý. Dohodol som skvelú vec... a pozval som na veľké priateľské stretnutie ľudí, ktorí sa cítili menejcenní...“
JURAJ MARUŠIAK: Bugár presvedčil aj slovenských voličov, že záujmy maďarskej menšiny nemusia byť nevyhnutne v rozpore so záujmami väčšiny.
Najnovší škandál sa týka vydávania maďarských pasov etnických Maďarov ukrajinským občanom maďarského pôvodu.
ROBERT ŠKOPEC: Prístup vlády Viktora Orbána a strany Fidesz k menšinovej problematike vo dvoch štátoch susediacich s Maďarskom je príliš jednostranný.