Veľkosť vplyvu jednotlivých faktorov je medzi vedcami predmetom diskusie.
Vo svete vedy sa v uplynulom týždni udialo viacero zaujímavých vecí. Vedci v laboratóriu vyrobili mäsovú guľôčku z mamutieho mäsa a preskúmali súvis medzi rakovinou a marketingovými kampaňami firiem.
Skúmanie genetiky vyhynutých živočíchov nám môže pomôcť pochopiť, čo hrozí v súčasnosti ohrozeným druhom, či dokonca, ako ďaleko sú od vyhynutia.
Zriedkavý nález starý približne 10-tisíc rokov zahŕňa kožu, šľachy a exkrementy pravdepodobne dospelého jedinca.
Archeológovia v Rusku objavili záhadnú stavbu postavenú z kostí mamutov, datovanú do obdobia spred 25 000 rokov.
Predstavy, že mamuty, soby či srstnaté nosorožce žili v dobe ľadovej v stepi tiahnucej sa zo strednej Európy až na Aljašku, vyvracajú botanici z Brna.
Na mieste ležiacom severne od hlavného mesta krajiny objavili aj kosti najmenej 14 mamutov.
Okolo 500 000 ton mamutích klov, ľadovej slonoviny, spočíva v Jakutsku. Miestni už dlho zbierajú tieto kosti pozdĺž tokov riek alebo pri pobreží.
Predchodcovia súčasného človeka obývali Arktídu už pred 45-tisíc rokmi! Svedčia o tom pozostatky mamuta, ktorého vraj pri pobreží arktického mora zabili lovci.
Poľskí vedci usudzujú, že jednou z hlavných príčin vyhynutia mamutov bol fakt, že ich hromadne lovili ľudia v čase takzvanej gravettienskej kultúry.
Chlieb z bronzovej doby chutil podobne ako moderný bochník s prímesou pliev. A práve vďaka plevám mohli ľudia v ranom stredoveku stavať vyššie budovy.