BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: „Prosperita pre všetkých.“ Ako je v Číne zvykom, nové politiky sa ohlasujú sloganmi.
PAVEL P. KOPECKÝ: Čína sa stala najväčším veriteľom USA a v nejednom kúte planéty šikovným nástupcom predchádzajúcich európskych kolonialistov.
OLIVER BAKOŠ: Všetkých spoluobčanov v podstate potešilo, že prešli plošným testovaním bez toho, aby nejako vážne ublížili vláde.
ALENA KREMPASKÁ: Iba posledný politický zbabelec sa bojí verejnej mienky, keď chce vládnuť a predkladať návrhy, ktoré majú riadiť celú spoločnosť v 21. storočí.
PAVEL P. KOPECKÝ: Víťazný pochod Číny si Západ roky maľoval na ružovo. Predstava o liberalizácii pomerov po jej zatiahnutí do globálneho biznisu bola neuveriteľne hlúpa.
Pozrite si výber významných summitov najskôr znepriatelených strán, na ktorých si lídri potriasli rukami.
V hongkonskej pobočke aukčného domu Sotheby's budú 2. apríla dražiť portrét Maa od Andyho Warhola, ktorý patrí medzi najznámejšie obrazy 20. storočia.
Medzi novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom a niekdajším čínskym komunistickým vládcom Mao Ce-tungom sú isté podobnosti. Tvrdia to americkí odborníci na Čínu.
Mao Ce-tung, "veľký kormidelník", založil čínsky komunistický štát a koncom 50. rokov stál za vypuknutím kontroverznej tzv. kultúrnej revolúcie.
Keď bol Číňan Čang Chung-ping mladý, jeho oddanosť komunistickému vodcovi Mao Ce-tungovi nemala hranice. Počas kultúrnej revolúcie dokonca poslal svoju mamu na smrť.
Postavil Čínu na nohy z popola kultúrnej revolúcie a iných šialených experimentov Mao Ce-tunga. Nikdy nepochyboval o monopole moci pre komunistickú stranu.
Oficiálne v tom majú čínski komunisti jasno. Mao Ce-tung mal na 70 percent pravdu a na 30 percent sa mýlil.