Po víťazstve pruskej armády v bitke pri Hradci Králové sa rakúske vojská presúvali k Prešporku, kde mali Prusom zabrániť v postupe na Viedeň.
Umierajúci muž v umierajúcej dobe rekapituluje svoj život, ktorý sa premenil na ideológiu.
Autorský výber z kratších próz spisovateľa. Tri literárne batožiny sa vlastne zhodujú s tromi etapami Grendelovho prístupu k vnímanej a zažitej realite života a jeho obrazu v tvare literárnej fikcie.
Názov autobiografickej knihy Vladimíra Reisla Vidím všetky dni odkazuje na jeho básnickú prvotinu a napokon celkom dobre vystihuje – možno aj nevdojak – podstatu jeho spomienok.
Vitajte v strhujúcom, zábavnom a temnom svete, v ktorom sa niečo zásadné zmenilo. Kedysi písal dejiny víťaz. Teraz dejiny píše ten, kto chce zvíťaziť.
Ťažiskom Analfabeta je rozprávač. To on nás prevádza bratislavskými nocami istého obdobia, aby nás priviedol na miesta, ktoré už nie je možné nájsť.
Kniha Láska a veda rozpráva o ceste k poznaniu, ktorá je často dláždená čiastkovými neúspechmi, no najmä potrebou podeliť sa o svoje poznatky.
Krátke prózy sú bizarné poviedky o zvláštnych ľuďoch, zväčša s tragickým koncom, ale aj aforizmy odkrývajúce prekvapujúce aspekty tohto sveta ukryté pred našimi zrakmi.
Rozhovory o láske a sexe, o bohu a smrti, ale aj o Trumpovi a populačnej explózii vedie novinárka Iris Kopcsayová s publicistom Pavlom Brankom, nestorom filmovej kritiky.
Novela Ivany Gibovej s názvom Barbora, boch a katarzia hovorí o hľadaní východiska z marazmu súčasnej spoločnosti.
V rozhovoroch s Katarínou Hradskou hovorí profesor Traubner o svojom detstve a rodine, o svojej profesii, ale aj o hodnotách, ktoré si cení najviac.
Ako súvisia sklady kníh s heroínom, prečo sa v Bratislave objavili potomkovia balkánskych kúzelníkov a operátori magických zrkadiel? Odpovede hľadajte v knihe Michala Havrana Analfabet.
Vedenie ruskej tajnej služby sa rozhodne vyslať do USA výnimočne krásnu Rusku, aby sa pod diplomatickým krytím dostala do blízkosti bývalého prezidenta Billa Clintona.
Vo vydavateľstve Marenčin PT vyšla kniha historika Tomáša Černáka Husák / Mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939. Kniha je prínosom pre pochopenie Husáka.
Peter Gregor (1944) vstúpil do slovenskej literatúry – ako básnik – pred takmer polstoročím (knižne 1968) a vystúpil z nej v roku 2014, keď smrť definitívne pretrhla súvislú niť jeho tvorby.
Vkusná knižka Alberta Marenčina s nezvyčajnou vážnosťou objíma jednu z ciest poézie 20. storočia, cestu krstenú dielom Isidora Ducassa zvaného Comte de Lautréamont.
Rozhovory s Petrom Gregorom vychádzali v denníkoch, časopisoch a zborníkoch od začiatku sedemdesiatych rokov. Dominujú témy autorskej tvorby, literatúry a umenia, i, ale aj móda.
O rozhľadenosti sa v súvislosti s Hvoreckým dá hovoriť aj v inom zmysle – odjakživa uvedomelo pracoval na prekračovaní slovenského horizontu smerom k iným kultúram.
Zbierku siedmich poviedok Ivany Dobrakovovej Toxo možno poľahky prečítať ako deziluzívne príbehy úzkostlivých dievčat, ktoré riešia problémy s partnerstvom, tehotenstvom a materstvom.
Stolička na poľnej ceste, na nej sedí bábka v ľudskej veľkosti. Právnik dupne na brzdu a vystúpi z auta. Nič viac už v živote nestihne. Komisár Wallander je psychicky na dne.