BRIGITA SCHMOGNEROVÁ: Pred európskymi voľbami sa EÚ opätovne prihlásila k Európskemu pilieru sociálnych práv. Lenže v novej EK nikto túto agendu nemá vo svojom portfóliu.
PROJECT SYNDICATE: V troch desaťročiach po 2. svetovej vojne západná Európa dobehla USA v HDP na obyvateľa. Od polovice 90. rokov sa však tento trend obrátil a USA rástli dvakrát rýchlejšie ako Európa.
Európske štáty nakupujú príliš veľa obranných technológií z USA, varuje správa Draghiho.
Mario Draghi vyzýva EÚ na dvojnásobné investície ako po 2. svetovej vojne, aby oživila ekonomiku a riešila obranné potreby.
Draghi bol talianskym premiérom od februára 2021 do októbra 2022 a na čele ECB bol v rokoch 2011-2019.
KARLA WURSTEROVÁ: Ústredné postavenie afrických krajín pri riešení energetickej krízy dáva Taliansku novú strategickú úlohu v spolupráci medzi Afrikou a Európou.
Francúzi neverili, že na Ukrajine bude vojna a Nemci si mysleli, že Kyjev by sa radšej mal čo najskôr vzdať. Trištvrte roka po začatí ruskej invázie to tvrdí britský expremiér Boris Johnson.
Volajú ho Supermario, ale ani jemu vláda v Taliansku dlho nevydržala. Premiér Mario Draghi padal a krajinu čakajú 25. septembra predčasné voľby.
IVAN ŠUŠA: Berlusconi prakticky hneď po páde Draghiho začal predvolebnú kampaň a ohlásil svoju kandidatúru do Senátu a volebné priority strany. Nuž, čo k tomu dodať?
Taliansky prezident tak otvoril cestu predčasným parlamentným voľbám, ktoré by sa mohli konať na konci septembra.
Hlasovanie bojkotovali tri vládne strany, čím podkopali Draghiho víziu jednotnej vlády. Práve vládnou jednotou Draghi podmieňoval svoje zotrvanie v úrade.
Riadne parlamentné voľby by sa mali konať na budúci rok na jar.
Taliansky premiér Mario Draghi by chcel, aby USA a EÚ priamo vstúpili do rokovní o mieri na Ukrajine. Washington sa do toho nehrnie.
Poslanci staronovú taliansku hlavu štátu zvolili v ôsmom kole.
FRANTIŠEK HRUŠKA: Rozhádanou politickou scénou sa Taliansko v mnohom podobá na Slovensko, ale v reakcii na súčasnú situáciu je o krok pred nami.
Najväčšou obavou Bruselu je nedostatočná konkretizácia, ako bude plán manažovaný po jeho schválení Európskou úniou, rovnako ako nejasnosti týkajúce sa podstaty niektorých načrtnutých reforiem.
Poslanecká snemovňa podporila Draghiho vládu pomerom hlasov 535:56.
Politická kríza vypukla v Taliansku začiatkom januára, keď expremiér Matteo Renzi svoju stranu stiahol z vládnej koalície.
Viaceré ministerstvá obsadia v novej vláde nestraníci.
Taliansko si podľa prezidenta nemôže dovoliť politickú kampaň a predčasné voľby.