Hlboko v srdci priemyselnej zóny vesmírneho pobrežia Floridy sa stavia kozmická loď pre kolonizáciu Marsu.
Ľuďom, ktorí vlani prepásli šancu poslať svoje meno na Mars so sondou InSight, ponúka americká vesmírna agentúra NASA novú príležitosť.
Pokiaľ na Marse existujú blesky, pravdepodobne nevyzerajú ako tie pozemské.
Seizmograf na sonde InSight zaznamenal prvé otrasy, ktoré podľa vedcov pochádzajú z vnútra Marsu.
Vedci prvýkrát z nezávislého zdroja potvrdili, že na povrchu Marsu sa vyskytuje metán, teda plyn, ktorý je považovaný za možnú známku existencie živých organizmov.
Česká Akadémia vied v spolupráci s vedeckým časopisom Vesmír vyhlásili súťaž s názvom Telefonát z Marsu, v rámci ktorej môže ktokoľvek poslať zvukový záznam, ktorý by chcel poslať na Mars.
Na Marse sa v minulosti podľa všetkého nachádzal rozsiahly systém podpovrchových jazier, ktoré boli veľké a zrejme aj navzájom poprepájané.
Výber informácií o sonde Opportunity a výskume Marsu (americký Národný úrad pre letectvo a vesmír rover Opportunity oficiálne odpísal):
Šesťkolesový rover sa odmlčal pred ôsmimi mesiacmi, keď na Marse zúrila prachová búrka.
Americkí astronauti počas nasledujúcich desiatich rokov znovu pristanú na Mesiaci. Budú tam pripravovať lety s ľudskou posádkou k Marsu.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil snímku zo svojej družice, ktorá zachytáva čínsku sondu Čchang-e 4.
Americká vesmírna agentúra NASA pokračuje v snahe obnoviť stratené spojenie s robotickým vozítkom Opportunity na Marse.
Rok 2018 bol bohatý na udalosti. Len vo vede a výskume sa toho udialo neúrekom. Prečítajte si o objavoch, vďaka ktorým vieme opäť viac o svojej minulosti, ale aj o úspechoch v poznávaní vesmíru...
Vedci uviedli, že sa cítia, ako keby sedeli na vesmírnej rakete a užívali si vánok na planéte.
Dokáže sonda potvrdiť existenciu života na Marse a kedy sa Európska vesmírna agentúra úspechmi priblíži americkej NASA?
InSight je vôbec prvým prístrojom určeným na seizmický prieskum Marsu.
Mars je druhou najmenšou planétou slnečnej sústavy (po Merkúre) a štvrtou od Slnka; oproti Zemi má len približne štvrtinový povrch a iba asi desatinu hmotnosti.
Tesne pred pristátím musí sonda absolvovať sériu komplikovaných prednastavených operácií, z ktorých žiadna nesmie zlyhať.
Ďalšie robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Mars 2020 pristane na červenej planéte v kráteri Jazero.
Televízia National Geographic prináša ďalšiu seriálovú lahôdku a pokračuje v produkcii hranej tvorby. Tentokrát sa diváci pozrú na Mars.