HANA KOVÁČOVÁ: Mesto Osijek je rodiskom a dodnes útulným domovom dnes 83-ročnej pranetere Martina Benku, ktorej stará mama bola sestrou nášho národného umelca. Nikdy však nenavštívila Slovensko.
Kolekcia 15 olejomalieb s netradičným motívom Jadranu, ktorý zaujal pozornosť a kreativitu umelca počas niekoľkých letných pobytov v rokoch 1925 – 1935, patrí do zbierok Slovenského národného múzea v Martine.
Za výtvarnú tvorbu ich udelili Jakubovi Bachoríkovi a Martine Rötlingovej a za výtvarnú tvorbu pre absolventov vysokej školy Jánovi Šutvayovi a Márii Guttenovej.
Umelkyňa vystavuje bez divákov, prehliadku ilustrácií v knihe Záchrana sveta podľa G. od Etely Farkašovej ale pandémia neznemožnila.
Nemusíte na dovolenku do zahraničia, stačí ísť do múzea
Obľúbený a mimoriadne skromný maliar Martin Benka zanechal národu obrovské dedičstvo.
Husle v sklenej vitríne sa nepodobajú na žiadne iné. Na výstave kniežaťa slovenského moderného maliarstva - aj taký prívlastok zdobí Martina Benku - prekvapia. Vytvoril ich pritom dobrý tucet.
Kde inde ako v Terchovej pod Rozsutcom by mali vystavovať diela Martina Benku? Na výstavu Vrchy a ľudia - terchovské inšpirácie v tvorbe Martina Benku - od začiatku augusta pozýva Terchovská galéria umenia.
Aj nový pohľad na tvorbu hviezd slovenskej výtvarnej scény prinesie výstava Sen x skutočnosť: Umenie a propaganda 1939 až 1945 v Slovenskej národnej galérii.
Ak by chceli milovníci výtvarného umenia naživo poobdivovať umelecké diela dvoch významných slovenských maliarov, nemajú inú možnosť, len navštíviť prezidenta v jeho pracovni.
O tvorbu písma sa začal Martin Benka intenzívne zaujímať pri práci na ilustráciách životopisov Cyrila a Metoda. Bolo to na začiatku tridsiatych rokov 20. storočia.