"Film je špecifický druh umenia, ktorý potrebuje čas," hovorí v rozhovore o stave slovenskej kinematografie režisér Martin Šulík, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.
Ústredným motívom roadmovie Tlmočník je vývoj vzťahu dvoch hlavných protagonistov, v konečnom dôsledku však na ňom slepý naratívny náboj stroskotáva. Tlmočník sa vlečie fádne, bez vzruchov či prekvapení.
Rumunka Adina Pintilie sa už presadila ako talentovaná dokumentaristka. V sobotu jej hraný debut Touch me not (Nedotýkaj sa ma) získal Zlatého medveďa v hlavnej súťaži festivalu Berlinale.
Deň pred vyhlásením držiteľa ceny Zlatý medveď na filmovom festivale v Berlíne sa v nemeckej metropole predstavila aj slovenská delegácia.
Nový film režiséra Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzlom v hlavnej úlohe dosiahol svoj prvý úspech a svetovú premiéru bude mať už vo februári na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale.
Martin Šulík približuje vznik filmu, v ktorom sa pred kamerou stretli Jiří Menzel a Peter Simonischek.
Martin Šulík dokončil svojrázne roadmovie o dvoch starých pánoch, ktorí cestujú krížom cez Slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti.
Svetoznámi umelci filmovali v nádhernom prostredí pod Strečnianskym hradom. Režisér Martin Šulík tu nakrúcal film Tlmočník.
Štáb navštívi počas apríla a mája niekoľko lokalít od Bratislavy, cez Banskú Bystricu, Žilinu až po Ružomberok. Nakrúcať budú aj v Partizánskej Ľupči, Ľubietovej či Bešeňovej.
Filmová cena Igric má u nás najdlhšiu tradíciu a odborná porota už po 26. raz odmenila diela, ktoré vznikli v uplynulom roku.
Vo štvrtok 30. apríla uvedú do kinodistribúcie dokumentárny film o legende kostýmového výtvarníctva a scénografie Milanovi Čorbovi.
Akcia Týždeň slovenského filmu štartuje v pondelok 13. apríla v bratislavskom kine Lumière. Nadväzuje na prehliadku festivalových a diváckych hitov.
Febiofest vstupuje do 22.¤ročníka. Otvorí ho v piatok 20. marca exkluzívna slovenská premiéra snímky Mirage, ktorá sa blysla na zahraničných festivaloch.
Slovenský filmový ústav v pondelok 16. decembra sprístupnil dokumenty slovenských režisérov Martina Slivku, Dušana Hanáka, Martina Šulíka a Deža Ursinyho.
Do desiatky najhodnotnejších slovenských filmov deväťdesiatych rokov sa dostal aj celovečerný hraný debut Martina Šulíka Neha.