Dávka materské, ktorú dostane žena, ktorá porodila dieťa má svoje špecifiká. Prinášame vám rady, na čo si dať pozor, aby ste o dávku neprišli.
Prišiel vám oznam, že musíte vrátiť stovky eur, ktoré vám boli vyplácané napríklad ako sirotský dôchodok? A môže sa stať ešte čosi horšie – exekútor vám zablokuje účet s tým, že dlhujete tisícky eur.
Dávky, ktorými štát podporuje mladé rodiny, sú od januára vyššie. Na tehotenské aj materské majú nárok ženy, ktoré platili alebo platia odvody.
Vyššie ako v uplynulom roku sú dávky nemocenské, materské, ošetrovné a tehotenské.
Najvyššie možné sumy nemocenských dávok v tomto roku dostane zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou za minulý rok vo výške 2 266 eur a viac, resp. samostatne zárobkovo činná osoba s mesačným vymeriavacím základom najmenej 2 266 eur.
Rodiny si v roku 2022 finančne polepšia. Viac dostanú všetci – pracujúci rodičia, tí na materskej a dokonca aj tehotné ženy. Prinášame prehľad najväčších zmien.
Prinášame prehľad v jednotlivých dávkach - materské, tehotenské, rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. Kto má na ne nárok? Ako dlho? Aké sú a budú ich sumy?
Od júla stúplo životné minimum. Vďaka tomu sa od januára zvýši napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, materské a tehotenské.
Od 1. januára 2022 nastanú v oblasti sociálneho poistenia viaceré zmeny. Pozrite si veľký prehľad týchto zmien a noviniek.
Penzie, príspevky pre rodičov, dávka v chorobe, ale aj úrazové dávky. Sumy niektorých sa menili od júla, iné čaká zmena v januári.
Rodičia dostanú v októbri zvýšený prídavok na dieťa. Taktiež majú nárok na rodičovský príspevok, príspevok na starostlivosť či príspevok pri narodení dieťaťa.
Prídavok na dieťa, rodičovský príspevok, materské i ošetrovné. Štát podporuje rodiny s deťmi rôznymi príspevkami, je však o ne potrebné žiadať.
Absencia príjmu počas poberania nemocenského by už nemuselo byť podmienkou nároku na túto dávku.
Na príkladoch vám ukážeme, akých chýb sa treba vyvarovať pri žiadaní o materské. Čo musíte nahlásiť Sociálnej poisťovni?
Dávku materské môžu poberať matka aj otec súčasne na deti do troch rokov. Kým v roku 2017 ju poberalo 6 553 otcov, vlani to bolo už takmer 15-tisíc.
Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. júla.
Otcovia od 1. mája 2021 už nemusia k žiadosti o materské predkladať dohodu s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti.
Výška materského by sa mala zvýšiť zo 70 percent čistého denného služobného platu na 75 percent.
Kto má na túto dávku nárok? Aká je jej výška? Čo sa zmení ďalší rok? Kde a kedy si treba uplatniť nárok na ňu?
Dôvodom je nárast priemernej mzdy na Slovensku, keďže maximálne nemocenské dávky sú naviazané na dvojnásobok priemerných hrubých zárobkov.