Slovák, riaditeľ marketingovej agentúry, ktorá za ilustráciou stojí tvrdí, že protest vníma “ako najväčšiu aktivitu Matice v oblasti kultúry za ostatné roky”.
Matica Slovenska zvoláva do Bratislavy pred Divadlo P. O. Hviezdoslava protest.
Kontrolná skupina považovala presun štátnych zdrojov z účtov ústredia Matice slovenskej na účty Domov Matice slovenskej s vlastnou právnou subjektivitou na ich činnosť v rozpore s dotačnou zmluvou Ministerstva kultúry.
Múzeum mesta Bratislavy tvrdí, že hrad Devín nie je verejným priestranstvom, preto nestačí podujatie len oznámiť.
Patril medzi hlavných predstaviteľov slovenského národného hnutia druhej polovice 19. storočia.
Dôvodom je podozrenie na ochorenie COVID-19 u člena senátu.
Ideu založiť národnú kultúrnu inštitúciu štúrovci prevzali od Pavla Jozefa Šafárika. Panovník Maticu slovenskú povolil s podmienkou, že nebude vyvíjať politickú činnosť a venoval Matici 100 zlatých. Viete, odkiaľ pochádza slovo "matica" v jej názve a čo znamená?
Jednou z popredných osobností národného obrodenia, ktorá významným spôsobom zasiahla do slovenských dejín bol Ján Francisci-Rimavský.
Miestny odbor Matice vydával falošné doklady o slovenskom pôvode žiadateľov, hoci nie sú záznamy, že by so SR mali niečo spoločné. Za jeden certifikát sa platilo aj 2-tisíc eur.
K najvýznamnejším Palárikovým zásluhám patrí nielen výrazné spolupodieľanie sa na založení Matice slovenskej, ale aj obhajoba štúrovskej slovenčiny a jeho významný prínos pre slovenské divadlo.
Z uvedeného dôvodu preto Matici slovenskej navrhujú zvýšiť dotácie a účelové dotácie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky každoročne vo výške 1 500 000 eur.
V roku 2022 uplynie 200 rokov od narodenia viacerých významných štúrovcov, ako boli Ján Francisci, Janko Kráľ, Ján Rotarides či Ján Kalinčiak.
Zvolený predseda kultúrnej ustanovizne má pred sebou štvorročné volebné obdobie.
Členovia v memorande tvrdia, že vedenie si neplní úlohy vyplývajúce zo zákona, na ktoré dostáva ustanovizeň financie od štátu.
Expozícia Cesta slovenskou Amerikou pripomenie kultúrnu misiu delegácie Matice slovenskej po slovenských centrách v USA a Kanade v rokoch 1935 a 1936.
V diele, ktoré vzdáva poctu velikánom ako sú Pavol Dobšinský, Jozef Cíger Hronský či Mária Ďuríčková, čitatelia nájdu 64 povestí z rôznych kútov Slovenska.
Najstarší scenár divadelnej hry pochádza z roku 1922.
Novým projektom videí s čítaním slovenských povestí a rozprávok s názvom Z príbehu do príbehu reaguje na pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu.
Krajanské organizácie Matice slovenskej majú obavy, že po znížení štátnej dotácie táto inštitúcia už nebude môcť pomáhať zahraničným Slovákom.
MARIÁN REPA: Ak chce ministerka kultúry Natália Milanová znížiť dotácie štátu pre Maticu a presadiť zákon o sponzoringu, tak jej treba zatlieskať.