Do roku 2030 bude na Slovensku chýbať vyše 3 000 lekárov. Jeden z projektov, ktoré to chcú riešiť, spoluzakladala ešte ako prváčka na strednej škole Anna Malová.
Čínska medicína nie je len o haďom jede, feng šuej a akupunktúre. Je to hlavne učenie o počúvaní vlastného tela. A práve na to je riešením čínsky recept.
Dostanú sa na miesta, kam nemôže žiadna iná technika, sú totiž malé ako vírusy. Zvládnu operáciu oka, vyčistiť vodu a vedci ich pripravujú na liečbu rakoviny.
Pozeráte americké seriály z lekárskeho prostredia a zdajú sa vám situácie na sále prehnané? Opak je pravdou...
Vyzerá to ako chyba, ale nie je. Tipujte, čo by obrázok mohol znamenať?
Zmes bylín, alkohol, alebo omračujúci úder do hlavy, či dokonca obojstranná kompresia krčnej tepny. Aj takto sa pred stáročiami snažili naši predkovia tlmiť bolesť.
Študentka piateho ročníka všeobecného lekárstva na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine Mária Mikitová je príklad toho, že aj malé ženy majú veľké srdce a veľkú guráž.
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu dostali David Julius a Ardea Patapoutian za objav senzorických receptorov teploty a hmatu.
Elektronický fonendoskop, ktorý vznikol v dôsledku pandémie koronavírusu, môže nájsť využitie aj pri výučbe budúcich lekárov či dokonca vo vesmíre.
Umelé srdce, ktoré by dokázalo trvalo nahradiť to skutočné, je stále ešte hudbou budúcnosti.
Inovácie v oblasti zdravotníctva nezastavila ani pandémia. Práve naopak, do sveta modernej medicíny preniká stále viac nielen digitalizácia, ale aj umelá inteligencia.
Moderná medicína je schopná úžasných vecí dokonca aj v prípadoch pacientov v kritickom stave, ale nezmôže nič, ak ľudia nevyhľadajú lekársku pomoc.
Británia sa stala prvou krajinou, ktorá spustila klinickú štúdiu, v rámci ktorej budú zdraví dobrovoľníci zámerne vystavovaní nákaze novým koronavírusom.
Aké boli najdôležitejšie udalosti vo vede, medicíne, vesmíre, histórii človeka? Prinášame vám päť najdôležitejších udalostí.
Novinovým titulkom a televíznym správam v tomto roku dominoval COVID-19. Avšak objavilo sa aj veľa ďalších dôležitých vedeckých správ.
Na niektorých britských klinikách môžu ženy podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, zistila britská televízna stanica BBC.
Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu v roku 2020 bola spoločne udelená Harveyovi J. Alterovi, Michaelovi Houghtonovi a Charlesovi M. Riceovi „za objav vírusu spôsobujúceho hepatitídu C.“
Tohtoročnú Ig Nobelovu cenu za vzdelávanie v medicíne dostala spoločne skupina svetových lídrov vrátane Donalda Trumpa, Borisa Johnsona a Vladimira Putina.
Puck Moonenová patrí medzi najpopulárnejšie športovkyne v Holandsku.
Materiál umožňuje odparovanie potu a pre používateľov je tak príjemnejší na nosenie.