Medúzy štvorhranky menia svoje správanie na základe predchádzajúcich skúseností, hoci nemajú centrálny mozog. Vedci urobili sériu experimentov.
Menšie aj väčšie, neškodné, aj smrtiace. Medúzy sú bežne v moriach...
Ide o výnimočný objav. Medúzy sú tvorené z 95 percent vodou a rýchlo sa rozkladajú, preto sa skamenené exempláre nachádzajú len zriedka.
Od polovice júna sú na plážach Azúrového pobrežia i Korziky vidieť fialové medúzy, ktorých popŕhlenie je nesmierne bolestivé. Predstava, že sa ich dá zbaviť, je klamná.
Hoci je väčšina medúz pre človeka neškodná, existujú aj medúzy s jedovatými bodavými bunkami, ktoré spôsobujú nepríjemné kožné lézie.
Užívateľov internetu, ktorí sú v čase koronavírusovej krízy hladní po pozitívnych správach, uchvátil biológ, ktorý zverejnil zábery medúzy v benátskom kanáli.
Potápači objavili v mori pri juhozápadného pobrežia Anglicka morského živočícha o veľkosti človeka.
Medzi dovolenkármi sa často šíri množstvo "dobrých rád", ako svojpomocne vyriešiť rôzne zdravotné problémy. Zozbierali sme najčastejšie tvrdenia, ktoré nie sú pravdou.
Európska komisia považuje rastúcu populáciu medúz za obrovskú hrozbu a turisti na juhu Talianska sa kvôli nim boja kúpať v mori.
Najjedovatejšie medúzy, malé len ako necht, smerujú k austrálskym sviatočným plážam. Okrem nevoľnosti má popŕhlenie aj psychologické následky - márnosť.
Múka z hmyzu, cestoviny z mikrorias a sušené či naložené medúzy sú prvými kandidátmi na nové pokrmy, ktoré sú výdatnými zdrojmi proteínov.
Barbadoská speváčka Rihanna pózovala nahá s hadmi pre britskú verziu magazínu GQ, ktorá novým číslom oslávi 25. výročie.
Sú na dovolenku najlepšie pláže s jemným pieskom? Nemusia. Pre ľudí s ekzémami sú vhodnejšie kamienkové. Aké sú ďalšie mýty dovoleniek a prázdnin?