Pre všetkých, ktorí zápasia každoročne s jarnou únavou tu je namiesto drahých preparátov bylinka, ktorú si môžete nazbierať sami a je zadarmo.
Jarné mesiace prinášajú príležitosti na zmenu nášho životného štýlu, a to nielen vo vzťahu k aktivitám vonku...
Lístky mladej žihľavy majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínov a minerálov, čo z nich robí skvelý jarný doplnok výživy.
Medvedí cesnak (Allium ursinum), ktorý je známy aj ako divý cesnak, je aromatický bylinkový poklad ponúkajúci jedinečnú kombináciu chutí.
Plus recept na pesto a špenát z medvedieho cesnaku.
Medvedí cesnak, divoká bylina, po ktorej siaha čoraz viac kuchárov, v tomto čase už ponúka jedinečnú príležitosť na malý experiment - pikantnú polievku ako skutočný kulinársky zážitok.
Pesto s čili či radšej jemnejšie, so syrom feta? Nazbierajte si medvedí cesnak a hurá do mixovania!
Jeho sezóna práve prebieha. No a v lánoch listov voňajúcich po cesnaku nájdete nielen skvelý nástroj na dochutenie jedál, ale doslova detoxikačný zázrak.
Pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný, je ľahké si ho pomýliť napríklad s konvalinkou či jesienkou.
Koniec zimy znamená nielen prebúdzanie prírody, ale aj „prebúdzanie“ ľudského organizmu. Telo musí upraviť niektoré fyziologické procesy a reagovať na meniace sa pomery v životnom prostredí i v životospráve.
Ak na prelome zimy a jari cítite únavu, malátnosť a nedostatok energie, je čas ju načerpať v prírode.
Čo by to bolo za Veľkú noc bez farbenia vajíčok? Namiesto umelých farieb môžete na farbenie použiť prírodné produkty.
Aj keby ste v tomto období nešli do lesa, to, že je sezóna medvedieho cesnaku, zistíte z jedálnych lístkov reštaurácií, ale aj z ponuky supermarketov. Obľuba medvedieho cesnaku v posledných rokoch prudko stúpla, táto bylina však nie je v nijakom prípade kulinárskym nováčikom, ale starou známou.
Sezóna medvedieho cesnaku je v plnom prúde. Bohužiaľ, byliny zbierajú aj ľudia, ktorí sa v nich vôbec nevyznajú. Môže ich to stáť život.
Apríl je v našich lesoch jedinečný – na mnohých miestach rozvoniava práve a len v tomto období medvedí cesnak. Jeho využitie v gastronómii je široké, zďaleka sa nekončí len populárnym pestom.
Natrhané lístky medvedieho cesnaku majú krátku životnosť, treba ich hneď použiť, než zvädnú.
Sezóna medvedieho cesnaku je v plnom prúde. Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku, aby detoxikoval svoje telo.
Bryndzové halušky nás ako kulinárska ikona preslávili aj za hranicami. Začína sa nimi ochutnávanie slovenských jedál... ale často aj končí.
Keď sa človek cíti po zimnom období unavený a bez energie, oplatí sa skúsiť načerpať silu aj z medvedieho cesnaku, jedného z najvýznamnejších životobudičov.
Dva lahodné recepty na domáce čarovanie s jarnou pochúťkou, medvedím cesnakom.