Čaputová pripomenula zmeny v spoločnosti, ktoré predchádzali transportom, a vyzvala na váženie slov, aby sa história neopakovala.
Zvolený deň sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Človek vystavený priamemu pohľadu na násilie reaguje inak, ako keď je násilie kdesi za dverami alebo vo sfére tupých virtuálnych diskusií.
Za hanebné označila nemecká kancelárka Angela Merkelová, že Nemecku v súčasnosti nemôže bez policajnej ochrany pôsobiť žiadna židovská inštitúcia.
"Veľa Židov žilo v koncentrákoch veľmi krátko, pretože ich následne zavraždili v plynových komorách," upozornil riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Auschwitz bol bránou k najväčším hrôzam. Cestou do pekla. Nacistický koncentrák sa stal najstrašnejšou súčasťou druhej svetovej vojny.
Desiatky ľudí, ktorí prežili nacistický vyhladzovací tábor Osvienčim, si v tejto bývalej "továrni na smrť" uctili milióny obetí hitlerovského režimu.