Niektorým primátorom, ktorí neobhájili posty, sa zrejme nechce opustiť stoličky a ďalej prijímajú rozhodnutia. Takáto situácia je v Púchove aj v Turčianskych Tepliciach.
MICHAL KALIŇÁK: Na súde už skončil nejeden prípad, keď starostovia ignorovali princípy dobrej správy a nerešpektovali zákony.
Množstvo miestnych kultúrnych a osvetových aktivít pre občanov závisí najmä od toho, akú dôležitosť kultúre prikladajú obce a mestá.
Hoci je dnes zabezpečiť praktického lekára či zubára pre mnohé dediny veľký problém, obecné samosprávy tento stav začali riešiť. Napríklad ponúkajú lekárom byty.
Ktokoľvek sa raz môže ocitnúť v situácii, že pre vek či zdravotný stav sa už nedokáže sám o seba postarať. Potrebuje preto, napríklad, miesto v domove dôchodcov.
Samosprávy sú zriaďovateľmi verejných základných a materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl aj centier voľného času. Správu jaslí im zákon neprikazuje.
Viaceré radnice prijali všeobecne záväzné nariadenia, ktoré zakazovali požívanie alkoholu na verejnosti, ale po proteste prokuratúry ich museli zrušiť.
Kým svetové politické špičky nevedia prijať zásadné opatrenia voči klimatickej zmene, slovenskí vedci prišli na jednoduché riešenia. Pomôcť v mestách by mala zeleň.
Vedci hodnotili stupeň urbanizácie na danom mieste a u tamojších pavúkov zaznamenávali veľkosť tela, zásoby tuku a veľkosť vaječníkov.
Rozhodnutie, či obce a mestá dostanú od štátu viac z podielových daní, by malo padnúť na sneme Združenia miest a obcí Slovenska.
S veľkou zvedavosťou som sa ponáhľala na jednu z diskusií do bratislavského KC Dunaj. Pre mňa osobne dôležitá téma - vymierajúci život v centre Bratislavy – pritiahla početné publikum, takmer rovnako veľké ako prednáška o zdravej výžive vo vedľajšej sále.
Viaceré mestá začínajú tento rok v rozpočtovom provizóriu. Nový rozpočet spravidla krachuje na pnutí medzi primátormi či starostami a poslancami.
Miestne dane z nehnuteľností vyššie ako je celoslovenský priemer, má 40 percent okresných miest.
Život v mestách, v ktorých sú veľké zelené plochy, má dlhodobo pozitívny vplyv na duševný stav ich obyvateľov.
Obyvatelia ôsmich krajských miest zaplatia tento rok dane za byt, dom, psa a odvoz odpadkov na úrovni vlaňajška.
Samosprávy hovoria, že budúci rok bude pre nich menej o škrtaní a viac o nových investíciách.
Vyše štyristo miest a obcí sa má ešte raz pozrieť na svoje plánované rozpočty a predložiť ministerstvu financií skutočný stav hospodárenia za tento rok.
Aby samosprávy dokázali dodržať svoj naplánovaný rozpočet na tento rok, pristúpili viaceré z nich k predaju svojho majetku.
Ministerstvo vnútra tento rok podporí takmer 400 projektov prevencie kriminality.